A lapunkhoz eljutattott közlemény idézi Kálló Béla Jászai Mari-díjas színművészt, az előadás rendezőjét, aki szerint ez a darab arról szól, hogy egy olyan közép-európai térségben élünk, ahol erős kulturális közegek ütköznek, és mégis, együtt kell élnünk. Megmutatja, hogy egy székely kultúra és egy Habsburg birodalmi kultúra hogyan tud, vagy hogyan nem tud, vagy hogyan kényszerül egy térségben megtalálni a kompromisszumokat. A rendező azt is elmondta, hogy a darab nagy kihívást jelentett számára. Másfél hónapos kutatómunka előzte meg a próbákat, de megérte, mert a visszajelzések nagyon pozitívak, és a darab akár sikertörténet is lehet. – Igazi gyöngyszem ez a remekmű, óriási élmény volt együtt dolgozni a társulat valamennyi tagjával. Ahogy elnéztem a színészek csillogó szemét a ruhapróbán, volt bennem egy érzés, hogy Papp Janó díszlet- és jelmeztervező XVI. századból inspirálódott ruhakölteményeit a Habsburg-ház asszonyai is szívesen viselték volna – tette hozzá a rendező.
A történelmi mű ifjú Báthory Zsigmond, Erdély választott nagyfejedelméről szól, aki merész célokat dédelget: Erdély haderejét egyesíteni Magyarország és Ausztria hatalmával a közös ellenség, a török szétzúzására… Báthory a törökkel való háborúskodása, valamint egyéb politikai csatározásai közepette házasodásra gondol. Mária Krisztinát, Károly főherceg leányát szándékozik elvenni, akit Bocskai István, a helyettese hoz el Grazból Erdélybe. Izgalmas történelmi helyzet, amelyből a Zergetánc című előadásban egy soha be nem teljesült házasság szomorú története bontakozik ki, valamint személyi és közösségi tragédiák sora – áll a közleményben.
Az Udvari Kamaraszínház társulata időközben több új színésszel gazdagodott és számos újdonsággal készülnek az őszre. A repertoárban teljesen új produkciók, és felújított régebbi előadások szerepelnek, megújult szereposztásban. Az Udvari Kamaraszínház előadásairól és helyszínekről további információkat ITT találnak.
Borítókép: jelenet az előadásból. Fotó: Udvari Kamaraszínház