Civil kezdeményezésként – Bráda Tibor, Zsolnai Gábor, Bayer Ilona, Szentgyörgyi József, Fabók Gyula elképzelése alapján – 2002-ben jött létre a Magyar festészet napja. Középpontjában október 18-a, Szent Lukácsnak, a hagyomány szerint, a festők védőszentjének a napja áll. Egy rendezvénysorozat, melyhez az ország és a Kárpát-medence művészeti közélete csatlakozik évről évre, immár tizenhatodik alkalommal. Célja a festmények művészeti színvonalából és egyediségéből adódó érték elismertetése, a kortárs magyar festők és alkotásaik iránti közönségszeretet kivívása.
Ha van magyar kultúra, ha van mai érzület és van közösségi tér, ami a szellemi létünket meghatározza, akkor kell, hogy legyen egy olyan alkalom, amikor a gondolatnak, az átélésnek, a szakmai felkészültségnek a hitelességét ünnepeljük
– írja Verebes György.
„A festészet az ember legősibb örökségeinek sorában áll, ma is ugyanolyan érvénnyel bír, mint évezredekkel ezelőtt. A Magyar festészet napja ezt a szellemi alapállást tartja fenn és ennek kíván a jövőben is érvényt szerezni. Ünnepeljük együtt a magyar festészet napját, azt, hogy van festészet, van magyar festészet, van jó magyar festészet, ami mögött kiváló művészek állnak és, hogy mindez összeköt, és nem elválaszt minket egymástól!” – hív az elnök.
Idén közel 150 csatlakozó kiállítóhely, több mint ötszáz művész, legalább 2500 műve szerepel a festészet napja keretében.
Programjait már régen nem csak tárlatok és kiállítások alkotják: koncertekkel, irodalmi műsorokkal, színházi előadásokkal és társművészeti eseményekkel is ünneplik a kortárs festészetet. Néhány program ízelítőül: október 9-én a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény galériájában Halleluja! címmel megnyitották a Magyar Rajztanárok Országos Egyesületének kiállítását. Október 13-án Egerben, a Kepes Intézetben Színbiózis III. az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Képzőművészeti Tanszéke és a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festő Tanszéke hallgatóinak kiállítását rendezik meg. A festészet napján, október 18-án Budapesten, a Zikkurat Galériában Női Vonal X. – Női test, női identitás, kiállításmegnyitó és performansz várja az érdeklődőket, melyet Révész Emese művészettörténész nyit meg Lux Ádám Jászai-díjas színművész, érdemes művész közreműködésével.
További információkat a programokról ITT találnak.