Tisztelgés hazánk zenei kincsei előtt

A Zeneakadémián rendezett egész napos koncertsorozattal hazánk zenéje előtt tiszteleg Keller András és a Concerto Budapest október 23-án, nemzeti ünnepünk alkalmából a Magyar Kincsek Ünnepén. Öt különálló, önmagában is zenei különlegességnek számító hangversenyen az ország három nagy szimfonikus zenekara – a Concerto Budapest, az Óbudai Danubia Zenekar és a Pannon Filharmonikusok – szerepel, kiemelkedő szólisták és formációk, többek között Miklósa Erika, Kelemen Barnabás, Várjon Dénes, Kaczander Orsolya, a Söndörgő Együttes, valamint ifj. Sárközi Lajos és zenekara közreműködésével.

Magyar Nemzet
2021. 10. 13. 11:45
Fotó: Felvegi Andrea
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Kincsek sorozatot a Concerto Budapest Kossuth-díjas zeneigazgatója, Keller András álmodta meg 2016-ban. A rendkívül népszerű programsorozat különlegességét idén az adja, hogy a zenekar október 23-án, nemzeti ünnepünkön tiszteleg hazánk zenei kincsei előtt. A Magyar Kincsek Ünnepén a romantikus és a kortárs magyar zene alkotásai éppúgy felcsendülnek, mint a népi muzsika vagy a világhódító bécsi–budapesti operettek slágermelódiái. 

A nyitókoncerten délelőtt Dubrovay Lászlónak, a XX–XXI. század egyik legtermékenyebb magyar komponistájának népzenei ihletésű darabjaiból hangzik el válogatás a Concerto Budapest közreműködésével, amelynek során különleges magyar népi hangszerek, mint például a tárogató, cimbalom, duda és tilinkó segítségével repítik vissza a hallgatót a magyar kultúra és népzene korai történetébe. Többek között elhangzik a Tárogató kvintett is, amelyet dr. Béres Józsefnek ötvenedik születésnapjára komponált a szerző. A koncertet Keller András vezényli. 

Ezt követően a magyar operett legnépszerűbb szerzője, Lehár Ferenc műveiből összeállított programot Miklósa Erika vendégszereplése és Miranda Liu szólója teszi emlékezetessé az Óbudai Danubia Zenekar előadásában, Hámori Máté vezényletével. Délután a Söndörgő és ifj. Sárközi Lajos és zenekarának közös koncertje hoz újabb színt a Magyar Kincsek Ünnepébe, akik közismerten virtuóz előadásukkal, a két zenei világ kivételes fúziójával egyedülálló élményt nyújtanak hallgatóiknak. A Pannon Filharmonikusok Történelmi arcképek című koncertjén Liszt Ferenc azonos című közismert sorozatából népszerű válogatás hangzik el Veress Sándor szimfonikus zenekari hangszerelésében Bogányi Tibor vezényletével.

Kaczander Orsolya fuvolaművész       Fotó: Posztós János

A Magyar Kincsek Ünnepének nagyszabású záróhangversenyén a hazai és a nemzetközi zenei élet kiválóságai lépnek fel. Elhangzik többek között Nádor Mihály hegedűversenye Kelemen Barnabás Kossuth-díjas hegedűművész előadásában, aki ezt a művet a 2013-ban a New York-i Carnegie Hallban mutatta be óriási sikerrel. Weiner Leo Concertinóját zongorára és zenekarra Várjon Dénes és a Concerto Budapest szólaltatja meg, és felcsendül Veress Sándor Concertótilinkó című műve, melyben a fuvolaszólót Kaczander Orsolya játssza. A koncertet Bartók Béla Concertója zárja, mely egyedülálló lehetőséget ad a zenekar kiváló szólistának megszólalására.

A Magyar Concerto című záróhangversenyt a Concerto Budapest Szőcs Géza emléknek ajánlja. 

Borítókép: Keller András, a Concerto Budapest Kossuth-díjas zeneigazgatója. Fotó: Felvégi Adrea

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.