Az elmúlás az élet elválaszthatatlan része, mégis nehezen feldolgozható, főleg a mai, természettől eltávolodott ember számára. A haláltudat okozta fájdalom már-már elviselhetetlen, s a témát gyakran tabuként kezeljük. A cigány folklór különösképpen gazdag olyan dalokban, amelyek a hiányt, a búcsút, a fájdalmat fejezik ki, és ezek az énekek a lélek gyógyulását is segítik.
El nem múló címmel ezt a fajta életérzést jelenítik majd meg a színpadon a Duna Táncműhely táncosai a cigány folklórból táplálkozó produkciójuk folyamán.
A néptánc és kortárs tánc nyelvén varázsmondókák, énekek vezetik a nézőt, a hallgatót, az előadást átitatja a borzongás, az elmúlástól való félelem, a halál misztériuma, felfoghatatlansága, ugyanakkor az élet szenvedélyes öröme és az elmúlással való bátor szembenézés is, amiben az öröklét reménye rejlik.
A Duna Táncműhely – a produkciókra szerveződő műhelytípusú munka jegyében – rendszeresen hív meg vendégkoreográfusokat, akiknek alkotói világa közel áll a társulat művészeti megközelítéséhez, a néptánc ihlette kortárs tánchoz. Horváth Zsófia már többször is dolgozott a Táncműhellyel, az El nem múló című előadást emlékül készítette azoknak a barátoknak, mestereknek, családtagoknak, akik már nincsenek köztünk.
Táncunkkal, dalainkkal üzenünk nekik: bennünk élnek tovább
– nyilatkozta a koreográfus-rendező.
Az előadásban közreműködnek a Duna Művészegyüttes táncosai: Abonyi Rebeka, Kenéz Enikő, Kovács Anita, Kolumbán Norbert, Mir Dávid Hessami, Östör Ákos. Zene: Horváth Mária, Gombai Franciska (ének), Kuczera Barbara (hegedű), Kovács A. Máté (dob), Lakatos Attila (gitár). Az előadásban elhangzó dalok forrása: Horváth Aladár és Testvérei: Dalok a jégveremből. A díszleteket és jelmezeket Németh Hajnal Auróra tervezte.
Borítókép: Felkészülés közben (Fotó: Duna Táncműhely)