Új szolgáltatások, programok a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban

A járványhelyzet a könyvtárakat is kihívások elé állította, de a forgalmi adatok bizonyítják, hogy jelentős igény van a fővárosban a könyvtári szolgáltatásokra.

Magyar Nemzet
2022. 02. 01. 21:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi korlátozások ellenére kétmillió művet kölcsönöztek, hosszabbítottak az olvasók, közel 150 ezer előjegyzési kérést is regisztrált a könyvtár. Tavaly több mint 55 ezer mű került a könyvtár polcaira, idén a könyvkínálat további színesítését teszi lehetővé, hogy a körültekintő gazdálkodásnak és a támogatásoknak köszönhetően jóval több újdonság beszerzésére nyílik majd mód.

Az elmúlt évben több mint 12 millió könyvtárhasználatot regisztráltunk, ebből távhasználó 11 276 764 fő, a könyvtárlátogatók száma pedig 238 030 fő volt. A könyvtár az olvasók igényeire már 19 könyvtárában tette lehetővé a bankkártyás fizetés lehetőségét, a következő hónapokban tovább bővül az érintésmentes fizetést biztosító könyvtárak köre 

– áll a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) lapunkhoz eljuttatott közleményében. 

Az online szolgáltatások megerősítése sem maradt el. Újdonság, hogy 2022-ben sok más adatbázis mellett valamennyi tagkönyvtárban elérhető több száz napilap, folyóirat, magazin a Digitalstand, a Laptapír és az Arcanum Digitális Tudománytár szolgáltatásokon keresztül. Az előfizetett adatbázisok jelentős hányada olvasójeggyel otthonról is használható.

A tavaly átadott, újonnan épült Körúti Könyvtár, az új helyen, igényes és korszerű térben szolgáltató Zenei Gyűjtemény, a kibővített Békásmegyeri Könyvtár forgalma igazolja, hogy a beruházásokra fordított források jól hasznosultak. Több helyen, a Király utcai könyvtárban és a Börzsöny utcai könyvtárban a „már nem gyerek, de még nem felnőtt” kamaszok számára alakítottak ki vonzó helyet. 

Idén a tervek szerint a múlt évben megvásárolt épületrésszel kiegészítve a Soroksári Könyvtár régóta várt fejlesztése kezdődik meg. 

A nagyobb beruházások mellett a kisebb fejlesztések is kedvező fogadtatásra találnak az olvasók körében, így például az, hogy már 31 helyen biztosít a könyvtár biciklitárolót a kerékpárral érkezők számára. Több könyvtárunkban szelektív hulladékgyűjtőket helyeztek ki. 

A Wenckheim-palotát nemcsak az olvasók, de a turisták is szívesen keresik fel, 2021-ben több ezer külföldi és hazai érdeklődő váltott itt látogatójegyet.

A könyvtár a teljes hálózatában a járványhelyzetre figyelve szervezi rendezvényeit, melyekről részletesebben a honlapjukon (www.fszek.hu)  tájékozódhatnak.

Tavaly nyár óta fogadja vendégeit az Ötpacsirta Szalon a Pálffy-palotában, 18 sikeres, elsősorban zenei programot szerveztek. Idén magas színvonalú koncertsorozatok, pódiumbeszélgetések valósulhatnak meg a fenntartó fővárosi önkormányzat, az Emmi, a Magyar Művészeti Akadémia és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával

– olvasható a közleményben. 

Januárban Gonda Jánosra emlékeztek barátai, pályatársai az Ötpacsirta Szalonban, melynek apropóját az adta, hogy a jövőben kutathatóvá válik az FSZEK Zenei Gyűjteményében a magyar jazzélet tavaly márciusban elhunyt kiemelkedő egyéniségének, Gonda Jánosnak a hagyatéka. A kitűnő zeneszerző a halála előtt a könyvtárnak adományozta gazdag hagyatékát, ami kéziratos és nyomtatott kottákból, feljegyzésekből, levelekből, fényképekből, könyvekből, hanglemezekből, CD-kből, videófelvételekből, kazettákon és orsós magnószalagokon rögzített. 

Budapest egyesítésének 150. évfordulójára készül a főváros. A jubileumi emlékév egyik kiemelkedő eleme lesz a Könyvfőváros 2023 programsorozat, melynek az előkészítő munkáját az FSZEK könyvtárszakmai szervezetekkel és több kulturális intézménnyel együttműködve végzi.

Belváros–Lipótváros önkormányzata a magyar kultúra napja alkalmából Pilinszky-emlékéremmel ismerte el az FSZEK Belvárosi Könyvtárának hosszú időn keresztül végzett eredményes munkáját.

Jó hír, hogy a járványhelyzet ellenére januárban a beiratkozott olvasók száma több mint 12 ezer fő volt, a kölcsönzött és hosszabbított dokumentumok száma pedig mintegy negyedmillió, a látogatók száma meghaladta a százezer főt. A kölcsönzési számok igazolják, hogy az olvasókörömmel tértek újra vissza a könyvtárakba.

Borítókép: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (Forrás: Wikipédia)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.