A történeti traumák hatásait, jelenlétét a nemzeti tudatban az egyéni, családi, közösségi emlékek megismerésével érzékelhetjük a legjobban – ahogy persze a sikerekét is. Ezek jelentik az adott történeti esemény kézzelfogható és átélhető, generációról generációra továbbadható valóságát.
A Béke – A nemzetek felett középiskolás vetélkedő erre az izgalmas kalandra hívta a fiatalokat. A vetélkedő kiindulópontját a Megafilm gyártásában készült, azonos című, Trianon kulcskérdéseivel foglalkozó dokumentum-játékfilm adta, amely a magyar békedelegáció küzdelmeit bemutatva helyezi új megvilágításba és értelmezési keretbe a XX. századi magyar történelem sorsfordító eseményét.
Ötven, háromfős, a középiskolák 9–12. évfolyamain tanuló diákból álló csapat vágott neki a feladatoknak és mutatta meg: őket, családjukat, környezetüket hogyan érintette a trianoni békeszerződéssel gyökeresen megváltozott élet Magyarországon.
A feladatuk nemcsak az volt, hogy bizonyságot adjanak Trianon eseményeinek alapos ismeretéről, hanem az is, hogy egy háromperces videóban mutassák be az emlékműveken, régi feliratokon túli valóságot őrző családi emlékeket, leveleket, dokumentumokat, fényképeket és nem utolsósorban a szájhagyomány kincseit. Ötven történet bontakozott ki, amely a valóságtól elrugaszkodott döntéseknek és a döntéshozóknak tart tükröt, ötven történet a család, a közösség megtartásáról, a hazaszeretetről, ötven történet a valóságról.