Az MMA 2022–2025. évi Művészeti ösztöndíjprogramjára március 21-ig lehetett jelentkezni. A 2018-ban indult ösztöndíjprogram népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy évről-évre több mint ezer ötven év alatti művészt és művészetelméleti szakembert mozgat meg, közülük százan nyerik el a művészeti ösztöndíjat.
Fókuszban a zene- és a képzőművészet
Az építőművészet, film- és fotóművészet, ipar- és tervezőművészet, irodalom, képzőművészet, művészetelmélet, népművészet, színházművészet, és zeneművészet kategóriákban 1032 formailag érvényes pályázat érkezett. A legnépszerűbb művészeti ágnak a képző- és a zeneművészet bizonyult; míg az előbbire 219, addig az utóbbira 149 pályázatot adtak be a 18–50 év közötti jelentkezők. Építőművészet kategóriában 8, film- és fotóművészet kategóriában 13, iparművészet kategóriában 12, irodalom kategóriában 11, képzőművészet kategóriában 14, művészetelmélet kategóriában 9, népművészet kategóriában 10, színházművészet kategóriában 10 és zeneművészet kategóriában 13 főnek ítélte oda a három évre szóló ösztöndíjat a döntőbizottság.
A 10 tagú döntőbizottságot az MMA elnöke és az általa felkért bírálóbizottsági tagok alkották: Vashegyi György (a bizottság elnöke), Haris László, Kékedi László, Kovács István, Rátóti Zoltán, Solymosi-Tari Emőke, Stefanovits Péter, Szenes István, Ternovszky Béla, Tóth Péter és Turi Attila. A döntőbizottság munkáját megelőzően több mint száz bíráló pontozta és értékelte a pályázatokat.
A pályázati támogatási időszak 2022. szeptember 1-től 2025. augusztus 31-ig tart.A nyertesek névsora megtalálható az alábbi honlapon: Ösztondíj.mma-mmki.hu.
Mentorálást, publikálási és bemutatkozási lehetőséget is kapnak a nyertesek
Az ösztöndíjprogram célja − programszerű, három évre szóló – alkotó- és előadó-művészeti, valamint művészetelméleti tevékenység támogatása, a magas színvonalú művészi és művészetelméleti tevékenységek anyagi feltételeinek megteremtése. A nyertes művészek az ösztöndíj mellett folyamatos mentorálást, valamint időszakonként publikálási és bemutatkozási lehetőséget kapnak, továbbá rendszeres szakmai találkozón vesznek részt, amelyen beszámolhatnak az addig elért eredményeikről és megismerkedhetnek egymással.
Az előző négy évben olyan nemzetközileg is ismert és elismert művészek részesültek MMA ösztöndíjban, mint Eke Angéla magyar színművész, bábszínművész, Gyulai Natália divattervező, Köbli Norbert forgatókönyvíró, Takács Bence Ervin műsorvezető, előadóművész, Berecz Mihály zongoraművész – számos rangos zongoraverseny díjazottja, Káel Norbert zongoraművész, aki Bartók Fából faragott királyfi című kompozícióját dolgozta át, B. Nagy Ervin animációs rendező, aki a magyar olimpikonok gyerekkoráról szóló Cserebogarak című animációs sportfilmsorozatot készítette, Csuja László filmrendező, forgatókönyvíró, akinek első egész estés dokumentumfilmje, a Kilenc hónap háború az orosz–ukrán fegyveres konfliktusról szól, Gera Marina színésznő, aki első magyarként Nemzetközi Emmy-díjat kapott, vagy Boross Mihály, a Magyar Klasszikus Zene Ifjú Nagykövete díjas zongoraművész, Bucsi Réka animációs filmrendező, illetve a Paradigma Ariadné építésziroda (alapítók: Smiló Dávid, Molnár Szabolcs és Csóka Attila).
A rendkívüli túljelentkezés révén korántsem tudunk minden arra érdemes pályázónak ösztöndíjat adni, egy sajátos szempont lehet például, hogy ki az, aki koránál fogva többet már nem pályázhat. – mondta el Csáji László Koppány, az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének megbízott igazgatója. Intézményünk az ösztöndíj három éve elteltével sem kíván megfeledkezni e nívós fiatal- és középgenerációról. Nemcsak nyomon szeretnénk követni pályájukat, de segíteni is őket megjelenési lehetőséggel és más módon.
Borítókép: Vashegyi György karmester, az MMA – és a bíráló bizottság – elnöke (Fotó: Czinege Melinda)