Napfény, friss levegő és nyitottság – e kulcsszavak jellemzik a két világháború között kibontakozó modern építészetet. A Színtér és lakótér című tárlat vezető kurátora, Ritoók Pál, valamint a társkurátorok, Magyaróvári Fanni Izabella és Sebestyén Ágnes Anna arra vállalkoztak, hogy a Walter Rózsi-villa tereinek eredeti funkcióit alapul véve ezeknek a hívószavaknak a segítségével mutassák be a korszak modern lakóház-építészetét. A kiállítást tehát maga az épület inspirálta, amelyet Fischer József építész és felesége, Pécsi Eszter statikus tervezett 1936-ban Walter Rózsi (1899–1974) operaénekes és férje, Radó Géza textilkereskedő megbízásából.
A berendezési és használati tárgyakat, fotográfiákat, terveket és egyéb dokumentumokat bemutató tárlat elsősorban a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) múzeumi osztályának rendkívül gazdag két világháború közötti anyagára épül. Emellett magángyűjteményekből és az Iparművészeti Múzeumból kölcsönzött korabeli tárgyakat is láthatunk.
Tágas színtér és modern lakótér Walter Rózsinál
Óvoda és gyermekorvosi rendelő is működött a második világháború után a Walter Rózsi-villában, amely májustól a nagyközönség számára is látogatható. A felújított, modernista épület letisztultsága és belső terei lenyűgözőek, s ha már ott járunk, a Színtér és lakótér című kiállítást is érdemes megtekinteni, hiszen megtudhatjuk egyebek mellett azt is, hogy a Magyar Királyi Operaház primadonnája balett-táncosi előképzettségét mely előadásban kamatoztatta.

A Walter Rózsi-villa első emelete tágas és levegős tér, amely nagy méretű ablakokkal, ajtókkal és terasszal nyílik a kert felé. A korszak lakóház-építészetére jellemző volt ez a fajta nyitottság, amelyre a tárlat is reflektál: Walter Rózsi élete nagyrészt a nyilvánosság előtt zajlott, így a villa egyszerre volt reprezentatív színtér és otthonos lakótér. E kettősség megmutatkozik a kiállításban: az egykor celebritásnak számító, de mára feledésbe merült opera-énekesnő életét ismerhetjük meg, aki első nagy sikerű főszerepe, a Tosca után a Sybill, a Giuditta, a Manon Lescaut, a Turandot, az Aida és a Pillangókisasszony címszerepeiben szerzett elismerést. Balett-táncosi előképzettségét pedig Salomeként kamatoztatta nagy sikerrel. A kurátorok emellett arra törekedtek, hogy az épület belső tereiről is részletes ismeretanyagot kapjunk.
A villa első emeletén a tágas egybenyitott tér hallt, társalgót, szalont és ebédlőt, valamint harmonikaszerű ajtókkal leválasztható télikertet és teraszt foglalt magába. Walter Rózsi itt fogadta a vendégeit, és házikoncerteket is adott. A második emeleten kaptak helyet a családtagok magánterei: Radó-Walter Marika gyerekszobája, Radó Géza úriszobája, mellette Walter Rózsi hálószobája. A szobák hagyományos, neobarokk berendezése erős kontrasztban állt a villa modern formaképzésével. A tárlat azonban nem kívánja a terek és berendezésük rekonstrukcióját adni. Ehelyett az egyes helyiségek eredeti funkciójának megfelelő hívószavak segítségével idézi fel, hogy mit jelentett a korszakban a játék, a munka, a komfort, a szín, a higiénia és az egészség.
A modernista gyerekszobák és óvodabelsők az új nevelési és pedagógiai elméleteket tükrözték, amelyek felismerték, hogy a játék egyben tanulási folyamat is. A gyerekszobában látunk egy kiságyat az 1930-as évekből, illetve a korszaknak a neveléshez kapcsolódó progresszív elvei jelennek meg a modern építészet vonatkozásában. A dolgozószoba a munka témájára reflektál, míg az egykori hálószoba kulcsszava a komfort. Itt ergonomikus szék és kisebb szekrény kapott helyet. Az egykori fürdőszoba pedig a modernista tervezők higiéniához és egészséghez kapcsolódó elveit tárja elénk, ugyanis a személyi higiénia is rendkívül fontos volt. Az épületben két fürdőszobát alakítottak ki, egyet a házaspár és egyet a lányuk számára. Utóbbinak a különlegessége, hogy a berendezés a gyermek méretéhez igazodott.
A Színtér és lakótér című tárlatot 2023. május 21-ig, szerdától vasárnapig 10 és 18 óra között tekinthetik meg, emellett a MÉM MDK és a Walter Rózsi-villa június 25-én, a Múzeumok éjszakáján Urbanity társasjátékkal, kerekasztal-beszélgetéssel és tárlatvezetésekkel is várja a látogatókat Budapesten, a VII. kerület Bajza utca 10.-ben.
Borítókép: A kiállítás egy részlete (Fotó: Mirkó István)
További Kultúra híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Erdélyi táncházakból a fővárosba – Újra Budapesten a Szászcsávási Zenekar
Koncerttel és a muzsikusok életét bemutató fotókiállítással készül a zenekar a táncháztalálkozó hétvégéjére, több helyszínen is.

Átadták a Magyar Örökség-díjakat
Hét elismerést adtak át a 112. Magyar Örökség díjátadó ünnepségén szombaton.

Elhunyt Miske László Jászai-díjas színész
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze.

Így jutott el a legnézettebb magyar mozifilm az ötlettől a megvalósulásig
Kétszázadik adásához érkezett a Svenk.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ukrajnáról és a Pride-ról kérdeztük Karácsonyt, ránk csapta az ajtót – videó!

Elfogott a TEK egy 19 éves férfit, aki politikusok kivégzésével és iskolai mészárlással fenyegetett

Túlélőkészlet 72 órára – ezeket érdemes otthon tartani

Dunaferr-ügy: formálódik a vasmű sorsa, az erőműve még parkolópályán

"Nem szeretnék vészmadár lenni" - nem bízik a világbajnokságban Bozsik Péter

Az orosz pilóta nem kegyelmezett a katonáknak

Majka durván odaszúrt a TV2-nek, de tudjuk, mi volt az igazi célja

Hivatalos: Elvehetik a Barcelona csütörtöki győzelmét

A halál hetvenkét órája

„Ha nincs a kokain, aranylabdás lehettem volna”

Brüsszel háborúpárti, 72 órás túlélőcsomagot javasol az embereknek

Az aljasnál is alávalóbb, amit a Tescónál parkoló autókkal művelnek
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Erdélyi táncházakból a fővárosba – Újra Budapesten a Szászcsávási Zenekar
Koncerttel és a muzsikusok életét bemutató fotókiállítással készül a zenekar a táncháztalálkozó hétvégéjére, több helyszínen is.

Átadták a Magyar Örökség-díjakat
Hét elismerést adtak át a 112. Magyar Örökség díjátadó ünnepségén szombaton.

Elhunyt Miske László Jászai-díjas színész
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze.

Így jutott el a legnézettebb magyar mozifilm az ötlettől a megvalósulásig
Kétszázadik adásához érkezett a Svenk.