A záróünnepségen Kövér László, a fesztivál fővédnöke, az Országgyűlés elnöke beszédében elmondta:
2010 óta a magyar állam a filmgyártásban pénzügyi esélyegyenlőséget akart biztosítani azoknak az alkotóknak, akik „magyar szemmel, szívvel, ésszel és tehetséggel” képesek elérni, hogy az eszme és az abból kisarjadó film ne csak másoké, hanem – több mint negyven év kommunizmus és húsz év posztkommunizmus után – „végre a miénk” legyen.
– Az ég, az Isten elvárja az embertől azt, hogy tegye meg az első lépést, s ha az első lépést megtetted, ő a kilencvenkilencet hozzáadja – mondta Gergely István „Tiszti”, a Csibész Alapítvány vezetője a Csibészek patrónusa című filmben, amelynek alkotói elnyerték a fődíjat és Józsa Judit kerámiáit. A dokumentumfilmből kiderül az alapítvány gyermekházaiban száznál is több hányatott sorsú gyerek neveléséről gondoskodnak, a gyermekvédelmi rendszerből kinőtt fiatal felnőttek útját egyengetik, otthont adnak bántalmazott nőknek, leányanyáknak. A filmben a harmincéves csíksomlyói Csibész Alapítvány vezetőjét, Gergely Istvánt követték az alkotók egy teljes napon át.
A 8. Kulturális Filmek Fesztiválján olyan portréfilmek versenyeztek, amelyek a magyar kultúra értékeit a Kárpát-medence és a diaszpóra helyi magyar közösségeiben tovább éltető embereket mutatnak be.
A világban szétszóratásban élő nemzettársainkat a magyar kultúra, a nemzeti identitásunk köti össze, amelynek egyik felülete a kulturális filmek fesztiválja is.