A Kossuth rádió Hajnali – Népzenei összeállítás korán kelőknek című műsora a szeptember 19-ével kezdődő hét adásait a mezőségi Szék muzsikájának szenteli.
A Hagyományok Háza műsorába korábban is válogattak olyan zenei folyamatokat, amelyek kizárólag, úgymond élő körülmények közt, azaz bálban vagy lakodalomban, mulatságban készültek. Szó esett arról is, hogy ezek a felvételek – ellentétben a megrendezett gyűjtésekkel – sokszor többet árulnak el egy-egy banda játékáról, mint amit egy kizárólag tudományos szempontok szerint folyó kikérdezés alapján ismernénk meg.
Az egyesével felvett dallamok esetén amúgy is ritkán van lehetőség arra, hogy a zenekar lendületbe jöjjön, a saját játékába feledkezve, szabadon játsszon.
Márpedig a zenészeket akkor érdemes megítélni, ha hosszabb folyamatokat játszanak. Ilyenkor derül ki a prímásról, hogyan köti egymáshoz a dallamokat, hogy tudja tempó- és hangnemváltásaival a hangulatot fokozni, a kíséretről meg az, hogy milyen összeszokottsággal muzsikálnak, mennyire lélegzik együtt a banda.
Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni arról, hogy egy falusi bálban már régóta nem csak népzene szól. A közönség igényli a nótákat, az éppen futó, vagy az örök slágereket, mulatozás közben nem a hagyományt akarja őrizni.
Hozzátehetjük azt is, hogy a falu közösségének ízlése, bizony ritkán egyezik a gyűjtőével, ezért a néprajzi, népzenei szempontból kevésbé értékes anyag éppúgy helyet kaphat az élő előadásban, mint népzenekincsünk régi dallamai.
Ezen a héten széki táncházakban, mulatságokban készült felvételeket válogatott a szerkesztő.
Szék, ez a mintegy kétezerötszáz lakosú település az erdélyi Mezőség nyugati részén, Kolozsvártól negyven kilométerre, északkeletre fekszik. Innen származik a táncház szavunk, ugyanis így hívták a falu rendszeres táncos összejöveteleit, és Magyarországon a 70-es évektől elterjedt táncházakat az itteni minta alapján hozták létre.
Nem véletlen, hogy a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány a táncházmozgalom 50 éves fennállása alkalmából, idén május 7–8. között ott szervezte meg az első Széki Szabadegyetemét.
Az adásban Ádám István „Icsán” és bandája, valamint Filep Márton azaz „Pali Marci” és bandája muzsikál.
Borítókép: Széki táncháza (Forrás: Hagyományok Háza)