A jelen mulandó alkotásai

Aki látta, biztosan nem felejti el a négy méter magas Kossuth Lajos-szobrot Tinnyén, az MCC Feszten Mátyás királyról készített mellszobrot Esztergomban vagy az Alvó óriást Zsámbékon. Az emlékezetes homokszobor-alkotások Monostori Ferenc szobrász keze alól kerültek ki, aki a világ különböző pontjain készíti különleges szobrait. Most Dél-Olaszországban, egy gyönyörű kis faluban, Scorránóban alkotta meg II. János Pál pápa hatalmas homokszobrát a hagyományos Betlehem-fesztiválra.

2022. 12. 27. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a kis faluban minden évben megrendezik a Betlehem-fesztivált, ahol homokszobrokat is készítenek. Mária, a Kisjézus, József, a pásztorok, a háromkirályok szobrai mellett minden alkalommal egy-egy, a valláshoz kötődő kultikus alakot formáznak meg. Tavaly ugyanitt Teréz anyáról készített egy kétméteres portrét Monostori Ferenc, idén pedig a II. János Pál pápát ábrázoló, öt méter magas kompozíciója született meg. Ahogy a szobrász meséli, a figura 3,5 méter magas, és úgy formázta meg, mintha a mennyországból szállna alá. 

Négy galamb veszi körül, melyek a négy gyermekemet szimbolizálják, akik körülöttem repdesnek, és a vágyott békét

 – mondta Monostori Ferenc. 
Elmondta, hogy 45 köbméter homokot használt fel a hatalmas szoborhoz, s hogy az alkotáshoz mindig adnak néhány instrukciót, de szabad kezet kap a szobor megkomponálásában.

 


Monostori Ferenc 2003-ban kezdte el a homokszobrok készítését Portugáliában. Kőszobrásznak tanult, aztán Portugáliában szeretett bele a homokba, és azóta maga is faragja a többméteres, nem éppen időtálló alkotásokat. Mint mondta, a homokot ipari döngölővel kalodákban ledöngölik, majdnem olyan sűrűre tömörítik, mintha homokkő lenne, és ezután lehet faragni. Mindig fentről lefelé kell haladni a szobor készítésénél, ezért nagyon fontos az arányok pontos ismerete. Az alkotások az első fagyokig maradnak épek, a végeredményt csak pár hónapig láthatja a közönség. 

 


– Éppen az a szép benne, hogy mulandó, egyszeri és megismételhetetlen – véli a szobrász. 

Úgy készítem, hogy tudom, nem az örökkévalóságnak szól, fotón viszont minden munkám megmarad. Szeretem benne, hogy pár nap leforgása alatt monumentálisat lehet alkotni, amire a hagyományos anyagok nem adnak lehetőséget. Portugáliában sokáig megmaradnának a homokszobrok, de ott az a koncepció, hogy mindig más szobrok szülessenek. Nálunk a fagyok miatt januárig él egy ilyen szobor. Tavaly csoda történt Esztergomban, a hatalmas Mátyás-mellszobor túlélte az egész telet, és még mindig ott van

 – árulta el a szobrász. Monostori Ferenc végül elmondta, hogy az utóbbi időben más alapanyaggal is foglalkozik. A kisplasztikáin dolgozik, amelyeket később bronzba önt. – Nagy élmény egy homokszobor készítése, de itthon mindig dolgozom más anyagokkal is, hogy legyenek maradandó alkotásaim – osztotta meg gondolatait a szobrász.

Borítókép: Az alkotó a negyedfél méter magas szobor előtt (Fotó: Monostori Ferenc archívumából)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.