A magyar díszítőművészet egyedi és különlegesen értékes emlékei a festett kazettás mennyezetek, amelyek ugyan az itáliai reneszánsz hatására terjedtek el a Kárpát-medencében, de itt népművészeti hatásokkal gazdagodva összetéveszthetetlen és meglepően egységes hagyománnyá váltak.
Elsősorban a református és unitárius templomokban maradt fenn számos lenyűgöző festett mennyezet, illetve a karzati tábladíszítés. A Kárpát-medencében a részben vagy egészben megmaradt mennyezetek száma százas nagyságrendű, ám a többségük igen leromlott, elhanyagolt állapotú, illetve számos olyan templomról tudunk, amelynek kora újkori mennyezetét az idők folyamán elbontották, s jó esetben múzeumi raktárakba szállították el. Ezért rendkívüli öröm minden olyan kezdeményezés, amikor a tradicionális kazettás szerkezetek rekonstrukciói visszakerülhetnek a templomokba.
A magyarfülpösi mennyezetrekonstrukciót az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kezdeményezte. Egy 1642-ben épült templom kazettás díszítését kellett újraalkotni úgy, hogy az eredeti kazetták nagy része egy vihar következtében – a tetővel együtt – megsemmisült.
Csupán öt eredeti kazetta állt rendelkezésünkre, amiket több mint száz éve adtak el az Iparművészeti Múzeumnak, majd a Néprajzi Múzeumba kerültek. Jelenleg a darabok a sárospataki Rákóczi Múzeumban láthatók. E kiállított tárgyakat a Néprajzi Múzeum tizenegy másik kazettával egészítette ki, de ezek eredete nem igazolt. Munkánk során még egy 1896-os – egy kántortanító által készített – tusrajzra támaszkodhattunk
– fogalmazott Ament Éva bútorfestő, a Hagyományok Háza oktatója, aki a rekonstrukciót vezette.
A Sárospatakon látható eredeti kazetták nyomán lehetett megalkotni az új mennyezetet, visszafogott színekkel, az eredeti formákat és árnyalatokat követve, hogy a rekonstrukció ne csak jelezze, de amennyire csak lehet, hitelesen tükrözze a templom egykori díszítését.
A festőnő és tíz tanítványa ötvennégy kazetta elkészítése után októberben fejezte be a munkát. Sajnos egyelőre nem világos, mikor veheti birtokba a gyülekezet az újjászülető templomot.
Még nem tudjuk, hogy e kazetták mikor kerülnek a helyükre, mivel az Árpád-kori épület kiemelt műemlék, a tetőzetét nem régen újították fel, s régészeti munkákat is folyamatosan végeztek az Isten házában
– mondta a művésznő, aki egyúttal azt is közölte, hogy a magyarókereki templom mennyezetét is újrafestették. Ezt a munkát a Kallós Zoltán Alapítvány kezdeményezte, s Ament Éva húsz tanítványával készítette el a tradicionális erdélyi dekorációt. Az ötvenöt kazettából álló mennyezetet december 4-én avatták fel.
Borítókép: Eredeti kazetták nyomán sikerült újraalkotni a mennyezetet (Fotó: Ament Éva)