Julia Robertsnek ebben a műfajban nem sok filmje született, ezért is kerülhetett fel a listánkra amellett, hogy a nagyszerű mozi korának egyik legnagyobb meglepetése volt. Ezen a héten az 1990-es Egyenesen át (Flatliners) című film került a fókuszunkba.
4. Egyenesen át (1990)
Az Egyenesen át (Flatliners) című filmet neves csapat készítette. A rendező az a Joel Schumacher volt, aki ugyan a legnagyobb sikereit a Batman-történetek filmes adaptációival – Mindörökké Batman (1995, Batman Forever), Batman és Robin (1997, Batman & Robin) – aratta, de mellette komolyan letette a névjegyét az 1993-as Összeomlás (Falling Down) és az 1994-es Az ügyfél (The Client) című mozikkal is. Azonban az Egyenesen át mondható az igazi áttörésnek a karrierjében. A producer Michael Douglas volt, aki ebben a minőségében már több zseniális filmhez is adta a nevét, úgy mint az 1975-ös Száll a kakukk fészkére (One Flew Over the Cuckoo's Nest), a Kína szindróma (The China Syndrome) 1979-ből, vagy a szintén remek kalandfilmsorozat, az 1984-es Smaragd románca (Romancing the Stone) és az 1985-ös A Nílus gyöngye (The Jewel of the Nile). A mozi operatőre pedig az a Jan De Bont volt, aki többször dolgozott együtt Douglassal, például a méltán híres Elemi ösztönben (Basic Instinct, 1992) és a Fekete eső (Black Rain, 1989) című ütős krimiben. A zeneszerzője pedig a kilenc Oscar-szobrot begyűjtő, világhírű James Newton Howard volt, aki szintén számos filmben bizonyította páratlan tudását, a Szökevénytől (The Fugitive, 1993), az Életben maradtakon (Alive, 1993) át, egészen az Összeomlás (Fallind Down, 1993) című filmig. A színészi gárda is fantasztikus volt, bár ekkor még mindannyian a pályájuk elején jártak, mára azonban már igencsak veretesnek számít az Egyenesen át szereplőinek névsora: Kiefer Sutherland, William Baldwin, Oliver Platt, Kevin Bacon és természetesen Julia Roberts.
Szóval, konyhai hasonlattal élve, csodás alapanyagokból készült a mozi és be is váltotta a hozzá fűzött reményeket. A film a halál utáni lét kérdéseit feszegeti, ami akkor egy nagyon új dolognak számított, arról nem is beszélve, hogy nagyon érdekes téma, szinte mindenkit érdekel ez a misztikus, ismeretlen világ, ami eddig nem nagyon volt filmen megjelenítve. Azt, hogy ez a téma rendkívüli módon érdekli a nézőket, az is bizonyítja, hogy szintén 1990-ben mutatták be a Ghost című filmet is Patrick Swayze és Demi Moore fantasztikus játékával, ami szintén hatalmas sikert aratott. Azonban amíg a Ghost egy nagyon erős szerelmi szálra fűzte fel a történetet, az Egyenesen át egy izgalmas, újszerű megvilágításba helyezte a túlvilági misztikumot.
A történet szerint egy csoport orvostanhallgató a halálközeli élményt szeretné átélni, megtapasztalni, azon a meglehetősen morbid és veszélyes módon, hogy egymás szívét megállítva az úgynevezett klinikai halál állapotába kerülnek és ezt az élményt majd dokumentálják. De miután ezt a vakmerő utazást a lét és a halál közötti ismeretlen világba átélik, nem azt kapják, mint amire számítottak. Fiatalkori traumáikkal, gyermekkori rémálmaikkal szembesülnek. A thriller azonban ezen a ponton kezd el működni, hiszen a múltjukból felvillanó képek, alakok velük jönnek a való életükbe kísérteni, zaklatni őket, miután újraindítják a szívüket és visszajönnek a mesterségesen előidézett klinikai halál állapotából. Minden egyes karakternek megvan a saját személyes traumája, amit úgymond áthoz a való életbe. Van, aki gyerekkorában öngyilkosságba kergette egy osztálytársát, van, aki gonosz, perverz módon videóra rögzítette a hölgyekkel töltött szexuális aktusát, van, aki pedig szintén kiskorában nagyon csúnyán csúfolt, kiközösített egy kislányt.
A megnyugvást, a megoldást és a feloldozást a filmben, biblikus üzenetként a bűnbocsánat hozza el.
Mindenki a saját múltbéli lezáratlan ügyét egyenként megoldja, a bocsánatkérés és a megbocsátás oldja meg végül a traumákat.