Azok az ünnepek, azok a kiállításmegnyitók, amelyek közös összefogással – tehát nemcsak a múzeum munkatársai, hanem külső partnerek bevonásával történnek –, illetve valamilyen hagyománynak a részei, azok különösen fontosak számunkra
– mondta a csütörtök esti megnyitón Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) főigazgatója. Kiemelte, hogy jelen esetben mindkettő teljesült, hiszen Lucza Daniella kerámiaűvész kiállítása az Etyeki Műhely Alapítvánnyal együttműködve készült el, valamint már nagy hagyománya van annak is, hogy az MTM-ben művészeti tárlatok is helyet kapnak. Az Ezerszer című tárlat egy ezer tányérból – ötszáz mélytányérból és ötszáz lapostányérból – álló installáció, melyben az egész falat ezek a tárgyak borítják. A sorozatot a művész 2019-ben kezdte el készíteni. „A hosszú, küzdelmektől sem mentes alkotófolyamatban előjöttek a kedves ihlető motívumok: az erdélyi bokályok rajzolatai, a habánok cserepei, a középkori faragványok, Mátyás udvarának kályhái, csempéi, a festett kazettás mennyezetek, a hímes tojások írásai” – olvasható a kiállítási szórólapon a változatos motívumkincsek inspirációi, melyet Néma Júlia kurátor ismertetett. Egyébként a kollekció minden darabját dunántúli agyagból formálta meg a művész. Sőt, minden darabot kézzel korongolt, illetve egyedileg festett, írókázott, majd mázazott.
A művész voltaképpen egy központi motívumból indul ki, amit érzései szerint átír: egyedi motívumkincsből személyes univerzum születik újra és újra a kezei alatt.
A kiállítást Kásler Miklós miniszterelnöki biztos nyitotta meg. Elsőként arról beszélt, mit jelent számára a magyar kultúra:
Életem legnagyobb élményének tartom, hogy a magyar kultúrába születettem. Anyanyelvemen ismerhettem meg költészetét, irodalmát, a művészeteket, a történetét, a magyar gondolatot, a magyar alkotmányt, a magyar jogfejlődést és magyar művészetekben azt az ősi, ezer évnél lényegesen mélyebb és időben távolabbi érzésvilágot, ami a létünk kifejeződése.
Kásler Miklós hozzátette, hogy a művész saját személyisége generációk hosszú sorának tapasztalatát és érzésvilágát fogja össze, majd dolgozza át. Arisztotelészt idézve párhuzamba állította a csepp és a tenger viszonyát, majd a tányérkészletet a magyar kultúra tengerének nevezte. Kiemelte azt is, hogy Lucza Daniella a kerámiákon ősi motívumokkal dolgozik, és a Kárpát-medence képzőművészeti hagyományaiból alkotó módon vett át, mindezt pedig a magyar kerámiaművészet részeként új minőségben jelenítette meg.
A megnyitón a Fellegajtó Együttes muzsikált, valamint Tessely Zoltán, a Pannónia szíve program és a Velencei-tó miniszterelnöki biztosa, országgyűlési képviselő és Lucza Gyula, az Etyeki Műhely Alapítvány kuratóriumának elnöke is köszöntötte az érdeklődőket.
Az Ezerszer című tárlat a Magyar Természettudományi Múzeumban március 31-ig tekinthető meg.
Borítókép: Ezerszer kiállítás (Fotó: Kurucz Árpád)