Jayne Mansfield Pennsylvaniában jött a világra Vera Jayne Palmer néven. Hároméves volt, amikor ügyvéd édesapja vezetés közben végzetes szívrohamot kapott, és a tragédiát sosem tudta feldolgozni.
Anyja nem sokkal később újra férjhez ment, és Texasba költöztek. Tizenhárom évesen turistaként kereste fel először Hollywoodot, és megfogadta, hogy egyszer az ő aláírásáért fognak tülekedni.
Bár tehetséges zongoristának tartották és hegedülni is tanult, tizenhat évesen férjhez ment Paul Mansfieldhez, és egy évvel később közös gyermekük született. Az álmairól azonban nem tett le: színészetet tanult, és miután férje hazatért a koreai háborúból, Kaliforniába költöztek. A férfi négy hónap után visszatért Texasba, az asszony a házasságából csak a nevét tartotta meg.
Kiemelkedő IQ-val a Playboyban
Jayne nemcsak szép volt és vonzó, hanem okos is: 163-as intelligenciahányadossal rendelkezett (például a neves fizikus, Albert Einstein IQ-ját 160-ra, a Facebook-alapító Mark Zuckerbergét pedig 152-re becslik), öt nyelven beszélt, kitűnően hegedült, de leginkább saját menedzselésében jeleskedett. A korántsem szégyenlős szőkeség kezdetben mozikban árult cukorkát.
Egy médiaeseményen fürdőruhában ugrott a medencébe, majd felsőrész nélkül bukkant elő a habokból. Még aznap modellszerződést kapott, és nemsokára a Playboy címlapjára került.
Hasonlóan elhíresült az a jelenet, amikor 1957-ben a Paramount stúdió Sophia Loren hivatalos bemutatására szervezett partijára utolsóként érkezett, és merészen dekoltált ruhájában leült az olasz szépség melletti székre. Az ünnepelt helyett mindenki őt bámulta, és a vetélytársára sandító Lorenről készült fotó bejárta a világsajtót.
Jayne Mansfield úgy akart kitűnni a szőkeségek közül, hogy a rózsaszínt tette meg védjegyének: rózsaszín ruhákban járt, rózsaszín autót vezetett, és a házát is rózsaszínre festette. Az ötvenes években egyike volt a hegyes, „rakéta” vagy piramis alakú melltartó leghíresebb viselőinek.