– Hogyan készülnek a húsvétra a várnegyedben?
– Hatalmas öröm számunkra, hogy húsvétra a megújult főszékesegyház liturgia végzésére alkalmassá válik. Azért is nagy öröm, mert ilyenkor eszembe jutnak az elmúlt évek nehézségei, amikor a Covid korlátozó intézkedései, illetve a székesegyház felújítási munkálatai nem tették lehetővé, hogy itt ünnepeljünk. Nagy ajándék a Jóistentől, hogy húsvétkor már együtt lehetünk a testvérekkel. A mi hitünk ugyanis húsvéti hit. Krisztus feltámadása a bűn és a halál hatalmából való megváltásunk befejezése, és ha együttműködünk vele, akkor ez a mi feltámadásunk is a kegyelmi életre és egykor az örök boldogságra. Bármilyen nagyok is bűneink, Krisztus áldozata miatt életünk utolsó pillanatáig van lehetőségünk megtérni. Szimbolikus jelentőségű, hogy a nagycsütörtöki misét tartjuk elsőként a Szent Mihály-főszékesegyházban. Együtt imádkozunk a papsággal és a hívekkel. Ekkor újítja meg a papság az ígéretét az elköteleződésre, a hűségre, a szentségek által az emberek üdvösségének krisztusi módon történő szolgálatára.
A húsvéti liturgiát már a főszékesegyházban tartják
– A Szent Mihály-főszékesegyház az első a várnegyedben zajló beruházás során megújuló épületekből, de több is látogatható lesz májustól. Melyek ezek?
– Ide tartozik a magyar történelemben is nagy jelentőséggel bíró két kápolna, a Gizella-kápolna és a Szent György-kápolna, a múzeum épülete, az érseki palota közösségi terei, illetve a turisztikai hátteret biztosító Bíró–Giczey-ház is. Természetesen május közepétől az egész várnegyed látogatható lesz.
– Úgy tudom, a főszékesegyház altemploma még nem nyílik meg. Ennek mi az oka?
– A kutatásaink kimutatták, hogy igen jelentős vizesedés és sószennyeződés érinti a főszékesegyházat, az altemplomot pedig kiemelten. Ez azt jelenti, hogy a következő fél év szükséges ahhoz, hogy kiszáradjanak a falak, majd elvégezzük azokat a beavatkozásokat, amellyel megszüntetjük a beázás okait.
– A magyar kormány két lépcsőben, összesen 56,8 milliárd forintos támogatást ad a főegyházmegyének, ebből 18 épület újul meg az eredeti tervek szerint. Mi a várnegyed-beruházás jelentősége a főegyházmegye szempontjából?
– Veszprémben a várnegyed szinte egy önálló városrészt jelent. Érdekes sajátosság, hogy az itt található épületek nemcsak számottevő történelmi és kulturális értéket képviselnek, hanem jelentős részben a főegyházmegye tulajdonában vannak. Ezek működtetése, fenntartása, illetve funkcióinak meghatározása is a mi feladatunk. Rendkívül hálásak vagyunk az állami támogatásért, hiszen ennek segítségével sikerül komoly evangelizációs, kulturális és turisztikai beruházást végrehajtani, mégpedig egységes szempontok alapján. Főegyházmegyénk alapvető küldetése az evangélium hirdetése. Őseink hite a jövő reménye. Ez a legfőbb szempontunk, ezért az épületek funkcióit is úgy alakítottuk ki, hogy ezt a célt szolgálják. Ezzel együtt a professzionálisan megújított terek mind a város lakóinak, mind az ideérkezőknek örömet jelentenek.