A színpadon egy fiatal nő. Elmesél egy történetet. Az apjával közös történetét. Vagyis inkább a saját történetét és az apja szerepét ebben a történetben. Illetve azt, hogy az apja miért nem játszik többé fontos szerepet a történetében. És hogy ez a hiány tulajdonképpen mit is jelent. Hol vannak a fehér foltok abban a tájban, amit lehet életrajznak, Algériának, vagy Franciaországnak nevezni. Mennyi kísérletezés és próbálkozás árán találhatunk vissza a gyökereinkhez.
Már ebből a néhány sorból kiderül, hogy a Színházi Olimpia keretében látható előadás, a La Fracture nem éppen derűs utazásra invitál. Yasmine Yahiatène algériai származású francia alkotó belga, francia koprodukciója, a La Fracture az apjával való bonyolult viszonyát, generációk közötti traumákat és identitáskeresést mutatja be, mindezt posztkoloniális kontextusba helyezve.
Az 1990-ben született művésznő szólójában családi történetek elevenednek meg: homevideók, visszaemlékezések, egy lassan bontakozó utazás képei az algériai eredethez.
A vetítés és a színpadon születő rajzok meglepő perspektívából nyújtanak betekintést egy összetett személyes kapcsolatba, miközben Yasmine Yahiatène rákérdez arra, hogy hogyan hat mindezekre a gyarmati Algéria és Franciaország párhuzamos történelme.
Yasmine Yahiatène a művészeti tanulmányait Tournai-i Képzőművészeti Akadémián végezte videóművészet és a performansz szakirányon. Készített rövidfilmeket és díjnyertes videomapping-projekteket, amelyek során mozgóképeket vetített különböző felületekre köztereken. A La Fracture az első színházi munkája, amely 2022-ben meghívást kapott a fiatal rendezők munkáit bemutató drezdai Fast Forward Fesztiválra, ahol elnyerte az ifjúsági zsűri díját.
Az előadást május 6-én két alkalommal is megtekinthetjük a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban.
Programok, rekordok, riportok a Kultúrnemzet színházi olimpiai gyűjtőoldalán! Kattintson IDE!
Borítókép: La Fracture (Fotó: Yasmine Yahiatène)
Borítókép: La Fracture (Fotó: Yasmine Yahiatène )