A 2017 januárjától működő Kertész Imre Intézet Nobel-díjas írónk munkái mellett Arthur Koestler, Giorgio Pressburger, Petri György és Pilinszky János hagyatékrészeit, valamint Sziveri János teljes hagyatékát is kezeli. Az intézet a szerzőkről szóló irodalmi anyagok összegyűjtésén, feldolgozásán és sajtó alá rendezésén túl számos összeművészeti programmal járult már hozzá az alkotók szellemi örökségének ápolásához. Ezek sorába jól illeszkedik a Kertész Imre Intézet és a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) együttműködésével megvalósuló, Pányik Tamás rendezte sétálószínházi előadás, amelyben a nézők az intézetet bejárva sorra látogatják meg a ház tereiben az irodalmi alkotások és a zene segítségével megelevenedő szerzőket.
Az egyes helyszíneken az alkotók különféle élethelyzetekben szólalnak meg és mesélnek feleségekről, szerelmekről, emlékekről és szabadságról, sokszor meghökkentően, váratlanul.
Az Intézet tereihez igazított jelenetek az alkotók életművét a XX. század történelmi traumáin keresztül mutatják be, és az eseményekkel átszőve juttatják közelebb a nézőket ars poétikájukhoz, műveikhez.
Az SZFE rendező, dramaturg és színész hallgatóinak, valamint Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti vezetőjének közreműködésével létrejövő előadás zenei betétjeit Jávori Ferenc „Fegya” Kossuth-díjas klezmerzenész, zeneszerző szerezte. A dramaturg, író, rendező munkáját Szalánczi Ágota és Czene-Polgár Donát segítette, míg a jelmezekért Árva Nóra volt felelős.
Szereposztás:
Kertész Imre: Holló Patrik Albert
Petri György: Csikós Máté
Pilinszky János: Steenhuis Raul
Sziveri János: Ficsor Milán
Giorgio Pressburger: Bangó Ernest
Arthur Koestler: Nagy Botond
Szerelmek, feleségek, múzsák, riporterek, kísérők: László Rebeka, Varga Anna Zsófia
A május 10-én 18 órától megtekinthető sétaszínházi előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Borítókép: Jávori Ferenc (Fotó: MTI/Mohai Tamás)