A legpompásabb elme – Film készül Neumann Jánosról, a számítógép atyjáról

Neumann János lánya, tudóstársai és tanítványai visszaemlékezéseivel mutatja be a XX. század tudósának választott magyar matematikus lángelme felfedezéseit és kontinenseken átívelő pályafutását A legpompásabb emberi elme című dokumentumfilm.

Magyar Nemzet
2023. 06. 21. 10:51
Neumann János
Neumann János Forrás: Britannica.com
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neumann János a XX. század első felének világhírű magyar tudósa, aki elsőként ismerte fel, hogy a matematika a számítógéppel felfegyverkezve megváltoztathatja a világot. Kemény Jánossal, Szilárd Leóval, Teller Edével és Wigner Jenővel együtt az öt legendás tudós közé tartozott, akik az atomfegyver kifejlesztésének szigorúan titkos programján, a Manhattan-terven dolgoztak. A számítástechnika és a játékelmélet terén elért eredményeivel forradalmasította a XX. század tudományos-technikai fejlődését. Tudós létére politikai szerepet is vállalt: Eisenhower elnök stratégiai tanácsadójaként is dolgozott 53 éves korában bekövetkezett haláláig.

Neumann János (jobb szélen) princetoni tudóstársaival, köztük az atombomba atyjaként emlegetett Robert Oppenheimerrel (j2) az 1950-es években. Háttérben az ősszámítógép, a MANIAC
Neumann János (a jobb szélen) princetoni tudóstársaival, köztük az atombomba atyjaként emlegetett Robert Oppenheimerrel (j2) az 1950-es években. Háttérben az ősszámítógép, a Maniac. Forrás: Wikimedia

A legpompásabb emberi elme című dokumentumfilm tudománytörténeti gyűjteményekben felelhető tárgyak és dokumentumok, illetve Neumann János lánya, Marina von Neumann Whitman apjával kapcsolatos személyes emlékei, számos nemzetközi archív felvétel felhasználásával készül. A film Neumann János budapesti, európai és amerikai életét, valamint legfontosabb felfedezéseit mutatja be. Stábunk Budapesttől Los Alamoson át Princetonig forgat, számos nemzetközi hírű magyar és amerikai tudós közreműködésével

 – összegezte a film rendezője, Bertha Lívia.

Neumann János kvantummechanikai elméleti kutatásai mellett a digitális számítógép elvi alapjainak lefektetésével vált ismertté. 

Már tízéves kora előtt csodagyereknek számított, emlékezőtehetsége szinte fotografikus volt, és fejszámolásban is rendkívüli eredményeket mutatott fel. 

Felsőfokú tanulmányait Budapesten, Berlinben és Zürichben folytatta, majd meghívást kapott az Egyesült Államokba, ahol haláláig élt és dolgozott.

A legpompásabb emberi elme írója és rendezője A maga természete szerint és szabadon, Az utolsó nagyasszony, valamint A bereki ember című dokumentumfilmeket is jegyző Bertha Lívia, producere Lajos Tamás. A készülő film operatőre Szepesi Dávid, hangmérnöke Cziczó Dániel, vágója Duszka Péter. A film zenéjét Dózsa Péter szerzi.

A dokumentumfilmet várhatóan 2024 tavaszán, a Tavaszi Szél Doktoranduszok Országos Szövetségének Konferenciáján láthatja először a hazai közönség. A legpompásabb emberi elme című film gyártását 120 millió forinttal támogatja a Nemzeti Filmintézet.

Borítókép: Neumann János (Forrás: Britannica.com)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.