Az egyik kiállítás Kurt Klagsbrunn brazil fotóművész munkásságából ad ízelítőt, bepillantást engedve a dél-amerikai országba az első világháború elől menekültként érkezettek új életkezdésébe. A száműzöttek öröksége (1933–1945) című tárlat Brazíliába menekültek életrajzát mutatja be.
A kiállításokat Susan Kleebank, Brazília magyarországi nagykövete nyitja majd meg.
Az osztrák zsidó származású Kurt Klagsbrunn (1918–2005) maga is a második világháború idején emigrált Bécsből Brazíliába, ahol menedéket és a háború után új hazát talált.
Érzékenységével és humorérzékével mindig új nézőpontot fedezett fel az emberekkel, a tájjal és a kultúrával kapcsolatban, és neki köszönhetően a brazilok is újszerű látásmódot alakítottak ki hazájukról.
Ez a kiállítás ezt a látásmódot a művész 1940 és 1960 között készült fotóin keresztül mutatja be – mondta Susan Kleebank nagykövetet.
A mostani tárlatra kiválasztott fényképek tanúi annak a folyamatnak is, amelynek során a menekültek, akik arra kényszerültek, hogy mindent hátrahagyjanak, megtalálják az eszközöket, hogy újraépítsék érzelmi és szakmai kapcsolataikat azon a földön, amely menedékül szolgált nekik.
– A sorozat képei közéletet és magánéletet, politikát és gazdaságot, gazdagokat és szegényeket, vidéki falvakat és nagyvárosokat ábrázolnak, amelyek sokszínű és ösztönző módon keverednek egymással – emelte ki a két kurátor, Marta és Victor Klagsbrunn.
A száműzetés öröksége (1933–1945) – Brazíliában maradandót alkotó II. világháborús menekültek című kiállítás
a brazil nagykövetség és a brazíliai Stefan Zweig Ház közös szervezésében jött létre.
Alapja a Leonardo Dourado által 2015-ban rendezett Száműzöttek dala (Canto dos Exilados) című dokumentumfilm-sorozat, valamint A nácizmus és a fasizmus elől Brazíliába menekültek szótára (Dicionário Biográfico dos Refugiados do Nazifascismo no Brasil) képei és életrajzi tájékoztatói.
A szótár a Stefan Zweig Ház gondozásában jelent meg 2021-ben, és az említett időszakban Brazíliába érkezett csaknem 15 ezer ember közül háromszáz életrajzát mutatja be.
A mostani tárlat 38 külföldi, többségükben európai zsidó menekültet mutat be, akik kiemelkedőt és maradandót alkottak Brazíliában,
többek között a zene, a fotóművészet, a színház, az irodalom, a műfordítás, a közgazdaságtan, a tudomány, a vizuális művészetek vagy a labdarúgás területén. Tizenkét magyar menekült életét és brazíliai munkásságát külön teremben tekinthetik meg a látogatók.
Az S-stúdiónak a Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa projektben megújult Simoga-ház ad otthont.
A száműzetés öröksége (1933–1945) – Brazíliában maradandót alkotó II. világháborús menekültek című kiállítás szeptember 29-ig tekinthető meg az S-stúdióban.
Borítókép: Néhány részlet Kurt Klagsbrunn munkáiból (Forrás: Művészetekháza.hu)