A 2023. augusztus 27–30. között rendezendő konferencia fókuszában az újrahasznosítás, a népi építészet értékei, az évszázadok alatt kikristályosodott és alaposan tesztelt hagyományos módszerek és az energiatakarékosság kérdésköre áll. Magyarországon született valószínűleg a világ első olyan törvénye 1949-ben, amely lehetővé tette, hogy nemcsak egy vár vagy palota lehet műemlék, hanem egy parasztház vagy istálló is. Ennek eredményeként hazánkban jelentős számú népi műemlék van.
A szakemberek többek közt olyan kérdésekre keresnek válaszokat, hogy hogyan hat a népi építészet a kortárs építészetre vagy mi lehet a népi építészet emlékeinek kortárs funkciója.
A veszprémi rendezvényre négy kontinensről 35 előadó érkezik,
köztük Adrian Green professzor, az 1952-ben Oxfordban alapított Vernacular Architecture Group elnöke, aki előadásában a népi építészet fogalmának értelmezési kérdéseiről beszél, és kitér arra is, hogy miben tér el a britek felfogása az építészet e területével kapcsolatban más európai nemzetekétől.
A kaliforniai Elaine Jackson-Retondo, az 1980-ben alapított Vernacular Aarchitecture Forum elnöknője az épített örökség védelmével is foglalkozó szervezet elmúlt negyven évének tapasztalatait foglalja össze.
Az amerikai Oregon államot Howard Davis professzor képviseli, de távol-keleti szakemberek is jönnek a rendezvényre, így Koreából In-Souk Cho építész, Japánból pedig Nobuo Mishima építészprofesszor,
aki egy megvalósult projekt részleteit ismerteti: egy régi vasútállomás-épület felújítását és funkciójának újragondolását mutatja be.
Az MMA MMKI részéről Csáji László Koppány igazgató az előadásában a népi építészet legalapvetőbb példáiból sorakoztat fel néhányat, mint a természeti környezet humanizálásának elemi törekvését, Wesselényi-Garay Andor, az MMA MMKI tudományos főmunkatársa pedig az erdélyi ökoregionális és organikus építészetről szól.
A tanácskozás budapesti megnyitóját 2023. augusztus 27-én, 15 órától a Walter Rózsi-villában tartják,
amelyen a népi építészet témájával foglalkozó társaságok elnökeinek kerekasztal-beszélgetésén kívül plenáris előadást tart Anthony Gall (Óbudai Egyetem), aki Kós Károly erdélyi építészetre gyakorolt hatásáról beszél, továbbá Wesselényi-Garay Andor, aki az erdélyi ökoregionális építészeti fordulat inspirálójának a pajtákat tartja, és rávilágít arra, hogyan köti össze ez az épülettípus a hagyományos és a kortárs építészetet.
A konferenciához 2023. augusztus 29-én szakmai kirándulás is kapcsolódik a Balaton-felvidéken,
hosszabb megállókkal Taliándörögdön, a Káli-medencében, majd pedig a Balaton-parton. Ennek során a résztvevők megismerhetnek több olyan épületet, amelyet a Teleki László Alapítvány a Népi építészeti program keretében újított fel.
Az MTA VEAB Népi Építészeti Munkabizottság immár másodszor rendez e témában nemzetközi konferenciáját, ezúttal az MMA MMKI-val és a Szimmetria Alapítvánnyal együttműködve, a Veszprém–Balaton Európa kulturális fővárosa eseményeként.
Borítókép: Pajta Lövétén (Fotó:Wesselényi-Garay Andor)