Római kori arany ékszerekre bukkantak a régészek Gyulafehérváron

Értékes római kori leletek, köztük arany ékszerek, egy ékszerdoboz és egy egyedülálló bronzedény is előkerült az erdélyi Gyulafehérvár temetője melletti ásatáson. A leletegyüttes az egyik leggazdagabb, amit az egykori római Dacia provincia területén valaha találtak.

Forrás: MTI2023. 09. 27. 15:30
Az értékes római kori aranyékszerek és a bronzedény
Az értékes római kori aranyékszerek és a bronzedény Forrás: Facebook/România Actualităţi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román sajtó beszámolója szerint az értékes leletek azon a helyen kerültek elő, ahol márciusban munkások kotrógéppel széttörtek egy római kori szarkofágot. A régészek a tavasszal történt incidens után átvették a Gyulafehérvár temetője melletti terület felügyeletét. Az erdélyi város vezetése ezzel szeretné bővíteni a sírkertet, de a szakemberek előtte régészeti feltárást tartottak szükségesnek. Gyulafehérvár Apulum néven a Római Birodalom Dacia tartományának egyik legjelentősebb városa volt az ókorban. 

Egyedülálló leletnek számít a most előkerült római kori kasza
Egyedülálló leletnek számít a most előkerült római kori kasza. Forrás: Facebook/România Actualităţi

A román televízió közlése szerint a leletegyüttes az egyik leggazdagabb: 

nyolc arany ékszer és egy ritka bronzedény került elő, amelyhez hasonlót eddig nem találtak Dacia tartomány területén. Emellett egy ékszerdobozt, pénzérméket, több száz cseréptöredéket és egy római kaszát is találtak, utóbbi egyedinek számít a térségben.

A szakemberek szerint a leletek többsége a III. századból való, de korábbi korokból is találtak tárgyakat.

Az Adevarul központi lap beszámolója szerint a hatvan napig zajló ásatást a gyulafehérvári önkormányzat finanszírozta. Több mint ötven helyszínt, köztük 19 római kori sírt tártak fel a szakemberek, akiket meglepett a leletek gazdagsága, mivel a római kori sírok többségét korán kirabolták – írta a lap.

A leletek egy részét restaurálták, rekonstruálták a múzeum munkatársai, és a tervek szerint kiállításon is bemutatják azokat. 

A gyulafehérvári temető bővítési munkálataira márciusban figyelt fel a sajtó és a szakma, amikor az itt dolgozó munkások kotrógéppel széttörtek egy 1700 éves, római kori szarkofágot. A területen csak régészeti feltárást követően lett volna szabad munkálatokat végezni. A Fehér megyei rendőrség bűnvádi eljárást indított az ügyben rongálás és régészeti lelőhely tönkretétele vádjával, de a vizsgálatot azóta sem zárták le – írta szerdán az Alba24 hírportál.

Borítókép: A római kori arany ékszerek és a bronzedény (Forrás: Facebook/România Actualităţi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.