Az MI varázsolta oda Lennon hangját a Beatles utolsó dalába

Több mint ötven évvel a Beatles felbomlása után, november elején jelenik meg az együttes utolsó dala – számolt be róla csütörtökön a BBC News. A négy gombafejű közül ketten már nincsenek velünk, de a mesterséges intelligencia jóvoltából mind a négy tag hallható lesz majd a számban.

Forrás: BBC News2023. 10. 28. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Now and Then című számot eredetileg John Lennon vette fel egy 1970-es évekbeli demóanyagra, az együttes két, még életben lévő tagja, Paul McCartney és Ringo Starr pedig tavaly öntötték végső formájába. 

Paul McCartney nyáron a BBC-nek adott interjújában már elmondta, hogy  dolgozik a számon, és azt is elárulta, hogy Lennon hangját MI-technológiával mentették ki egy régi kazettáról. A Now and Then november 2-án jelenik meg, de a Beatles újonnan átdolgozott Vörös és Kék albumain is szerepel, amelyek november 10-én kerülnek forgalomba. 

Az eredetileg 1973-ban megjelent válogatásokat a Rolling Stone magazin a történelem legnagyobb hatású slágeralbumainak nevezte. 

A Vörös albumon a Beatles korai számai, a Kék albumon pedig a későbbi dalai jelentek meg.

A Now and Then John Lennon szerzeménye, azt követően született, hogy a banda az 1970-es években feloszlott. A szerelmes számban egy régi baráthoz vagy szerelemhez szól, akit hiányol, és szeretné, ha újra együtt lennének. („Now and then, I miss you / Now and then, I want you to return to me.”) 

Miután Lennont 1980-ban meggyilkolták New York-i lakása előtt, özvegye, Yoko Ono Paul McCartney-nak adta a számot. 

A dal egy „Paulnak” feliratú kazettán szerepelt, amely tartalmazta még a Free As A Bird és a Real Love korai verzióit is. Utóbbi két számot 1995-ben és 1996-ban kislemezként adták ki. Az egykori Beatles-tagok akkor a Now and Thent is fel akarták venni, de mivel George Harrison szerint Lennon felvétele használhatatlan volt, végül feladták. Paul McCartney azonban azóta is be akarta fejezni, és az audiotechnológia fejlődése ezt végül lehetővé tette. 

A fordulópontot az jelentette, amikor Peter Jackson Get Back című Beatles-dokumentumfilmjéhez sikerült „megtanítani” a számítógépet arra, hogy felismerje a Beatles-tagok hangját, és el tudja különíteni a háttérzajoktól és a hangszerektől, tiszta hangzást hozva létre. 

Borítókép: A Beatles 1969-ben: Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney és George Harrison (Forrás: Apple Corps Ltd)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.