Az emberi sorsokról vagy antiszemita érzelmekről szól a regény?
Adania Shibli írónő a „globális dél” női szerzőjeként kapta volna a díjat a 2020-ban németül (2022-ben magyarul is) megjelent Minor Detail (Egy apró részlet) című kötetéért. A regény komoly elismerést aratott a kritikusok körében, megjelenése évében jelölték a National Book Award legjobb fordításért járó díjára, a következő évben pedig a Nemzetközi Booker-díjra. Mások azonban keményen kritizálták. Ők úgy látták, a regény az antiszemita narratívákat szolgálja. A zürichi Tagesanzeiger kolumnistája például arról elmélkedett a Frankfurtban átadni tervezett újabb elismerés kapcsán:
kitüntethető-e napjainkban egy olyan regény, amely Izraelt gyilkológépként ábrázolja...
Majd feltette a kérdést, vajon hogyan kell kezelnie Európának azt az irodalmat, amely „Izrael-ellenes és antiszemita érzelmeket hoz a kulturális színtérbe?”
A napokban Berlinben lezajlott Hamász-barát tüntetésekre reflektálva a német Die Tageszeitung is kritikusan fogalmazott: „Olyan alkotásnak ítéltek díjat, amelyek Izrael államot gyilkos gépezetként ábrázolja.”
A botrány középpontjába került regényről így ír a magyar kiadó a 2022-es kiadás fülszövegében: „1949-ben izraeli katonák megölnek egy csapat beduin férfit a Negev-sivatagban. Egy palesztin lányt foglyul ejtenek, magukkal viszik a táborba, majd megerőszakolják, megölik és a homokba temetik. Évtizedekkel később egy Ramallahban élő palesztin nő elolvas egy cikket az esetről, és megakad a szeme egy apró részleten. A gyilkosságot éppen huszonöt évvel a születése előtt követték el. A nő kutatni kezd az áldozat hangja után. Adania Shibli regénye mesterien mossa egymásba egy izraeli tiszt és egy palesztin civil történetét, láthatóvá teszi az eltörölt narratívákat, emlékeztet rá, hogy a múlt árnyai egészen a jelenig húzódnak, és megmutatja, hogy néha egyetlen apróság is elég ahhoz, hogy megváltoztassa az egész életünket.”
Fontos elmondani, hogy az egyesület döntése jóval megelőzte a Hamász Izrael ellen indított szörnyű támadásait, ám a döntés akkor sem volt konfliktusmentes. Amikor 2023 nyarán az egyesület megnevezte a díjazottat, Ulrich Noller, a WDR német közszolgálati televízió újságírója tiltakozásul kilépett a testületből.
Az afrikai, ázsiai és latin-amerikai irodalmat népszerűsítő LitProm egyesület a díjat beharangozó közleménye a regény értékeiről szól:
szigorúan megkomponált műalkotás, amely a határok erejéről beszél, és arról, hogy az erőszakos konfliktusok mivé teszik az embereket
– tudósít a döntés hátteréről, a konfliktus részleteiről beszámoló Deutsche Welle.
Miért nem kapja meg díját Adania Shibli?
A TAZ kritikusa viszont úgy véli, hogy a könyv első személyű narratívája és empatikus hangvétele elfedi a szöveg alapvető problémáját: minden izraeli katonát névtelen erőszaktevőként és gyilkosként ábrázol, míg a palesztinok megszállók áldozatai. Az izraeli civilek elleni erőszakról nem esik szó, talán azért, mert azt a palesztinok a megszállók elleni felszabadító harc legitim eszközének tartják.
A regény befejezése követi az „ideológiai és embertelen alap” nyomvonalát. A „röpiratszerű vádirat”, amelyben a szöveg összes sztereotípiája megismétlődik – teszi hozzá a kritikus.
Adania Shibli 1974-ben született, Berlinben és Jeruzsálemben él és dolgozik. A palesztin írónő jelenleg a Literaturhaus zürichi szerzője, 2021 óta pedig a Berni Egyetem vendégprofesszora.
A berlini PEN klub is beszállt a vitába és így kommentálta a kritikákat. „Egyetlen könyv sem válik másabbá, jobbá, rosszabbá vagy veszélyesebbé attól, hogy új híreket kapunk” – mondta Eva Menasse, a PEN Berlin szóvivője, hozzá téve:
Egy könyv vagy megérdemel egy díjat, vagy nem. A zsűri Shiblire vonatkozó döntése, amely hetekkel ezelőtt született, szerintem nagyon jó volt. A díjat megvonni tőle alapvetően helytelen lenne, politikai szempontból éppen úgy, mint irodalmi nézőpontból.
A LitProm egyesület természetesen ugyancsak reagált a bírálatokra: „Az izraeli háború miatt” úgy döntöttek ugyan, hogy lemondják a Frankfurti Könyvvásáron tervezett díjátadó ünnepséget, ám hangsúlyozták, hogy a bírálatok ellenére továbbra is Adania Shibli Minor Detail című regényének kívánják odaítélni díját. A közlemény eredetileg utalt arra, hogy a döntést „a szerzővel együtt” hozták meg, mivel „jelenleg senkinek sincs kedve ünnepelni”, de Shibli amerikai kiadója, a New Directions ezt cáfolta, és közölte, hogy a szerző örült volna a lehetőségnek és arra használta volna az eseményt, hogy elmondja, véleménye szerint mit mondhat az irodalom jelenünk összefüggéseiről.
Az Izrael elleni terrortámadás hogyan befolyásolja a Frankfurti Könyvvásárt?
Valójában persze a Frankfurti Könyvvásár szervezői sem tudnak mit kezdeni a palesztinbarát nézőponttal. Ők most az izraeli hangokat szeretnék népszerűsíteni. A világ legnagyobb könyvvásárának igazgatója, Juergen Boos így kommentálta a támadásokat:
A lehető leghatározottabban elítéljük a Hamász Izrael elleni barbár terrorját
Hozzátette, hogy az Izrael elleni terrorizmus ellentmond a Frankfurti Könyvvásár minden értékének, amely „teljes szolidaritásban Izrael oldalán áll.” Ezért a vásár szeretné „különösen láthatóvá tenni a zsidó és izraeli hangokat”. Ennek érdekében az október 21-i irodalmi gálán a Tel-Avivban és Berlinben élő író és békeaktivista Lizzie Doron beszél az izraeli aktualitásokról, de várható számos könyvbemutató, pódiumbeszélgetés, író-olvasó találkozó, amelyek jelenünk zsidó irodalmát mutatják majd be.
Borítókép: Adania Shibli palesztin író és esszéíró (Forrás: Wikipédia)