1956. október 23-tól két hétig a mentők szinte megállás nélkül hordták a lőtt sérülteket és a halottakat. Az október 23-i események mind a mentőket, mind a kórházakat váratlanul érték: sem személyi, sem anyagi téren nem voltak felkészülve a háborús helyzethez hasonló sebesültáradatra. Az Országos Mentőszolgálat még csak nyolc éve üzemelt, állományában országosan 930 alkalmazottal és mindösszesen 400 gépkocsival. Október 24-én reggel a Markó utcai Mentőpalota (ma is itt van a központi mentőállomás) pincéjében dr. Orovecz Béla, az OMSZ akkori főigazgatója – a második világháborús tapasztalataira támaszkodva – szükségkórházat nyitott.
Az akkori helyzetet idézik fel október 23-án a Mentőpalotában az Országos Mentőszolgálat és a Kresz Géza Mentőmúzeum munkatársai. A tervezett események közt bemutatnak egy korabeli sebesültszállító autóbuszt, hét tárlatvezetést szerveznek a Pincekórházba, valamint előadást tart Komora Miklós nyugalmazott gyermekorvos, aki az ’56-os szabadságharc idején mentőápolóként szolgált.
Az intézmény délelőtt tíz és délután öt óra közt várja az érdeklődőket, a részletes programért kattintson az Országos Mentőszolgálat Facebook–oldalára.
A Kresz Géza Mentőmúzeum a Markó utcai Mentőpalotában, Budapest szívében található. Az 1890-es években épült Mentőpalota falai között nemcsak mentőállomás és irányítóközpont működött, hanem már a kezdetektől a mentők felszereléseit, tárgyi dokumentumait bemutató múzeum is. A múzeumot, valamint az épületet – továbbá az első magyarországi mentőegyesületet is – dr. Kresz Géza alapította. Az intézmény látogatói megismerkedhetnek a mentéstörténet tárgyi emlékeivel, valamint a mentők és szervezetük nemes, önzetlen munkájával. E gyűjtemény Európában egyedülálló.
Borítókép: A múzeumi látnivalók igazi különlegessége a Pincekórház 1956 emlékkiállítás. (Forrás: Kresz Géza Mentőmúzeum)