Élő legendák adnak koncertet a Dohány utcai zsinagógában + videó

Masters & Pieces címmel a Dohány utcai zsinagógában ad közös koncertet Rhoda Scott, Roby Lakatos, Lisztes Jenő és Mexicanu 2024. március 10-én.

2023. 11. 02. 20:00
Forrás: Facebook/Dohány utcai zsinagóga
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Négy mester & négy hangszer koncerten fellépő művészek a zenei világ kincseit hivatottak feleleveníteni, és a jól ismert klasszikusok mellett saját mesterműveikbe is betekintést engednek, mindezt egyedi stílusukban és interpretációjukban, katartikus pillanatokat ígérve a közönségnek. Az innovatív zenei megközelítések, a hagyományos és a kortárs zenei stílusok egyesítésében történelmi zenei mérföldkőre számíthatnak a rajongók. Mindezt egy igazán méltó helyszínen, a budapesti Dohány utcai zsinagógában.

Rhoda Scott
Rhoda Scott. Fotó: Green Stage Production

Rhoda Scott a Hammond-orgona világszerte elismert királynője. A Kodály-módszer és Bartók Béla népdalgyűjtésének kutatása mélyítette el magyar zene iránti rajongását. A „Mezítlábas grófnő” zsenialitásával és kifinomult zenei tehetségével évtizedek óta generációkat bűvöl el, a kihívások művésze, ami a zene területén a folyamatos kísérletezést és a szabad improvizációt jelenti számára. Az amerikai gospelzene egyik legautentikusabb képviselője. 

Roby Lakatos az „unortodox cigányfúziós” zene megalkotója. Hegedűjátéka korszakalkotó, talentumának és Yehudi Menuhin szakmai támogatásának köszönhetően a Carnegie Halltól a Vatikánon át a londoni Royal Albert Hallig számos helyen fellépett már. 

Nemzetközi ismertségét elsősorban annak köszönheti, hogy hegedűjátéka amellett, hogy magas színvonalú zenei pontosságot mutat, olyan egyedi hangzásban és stílusban fejeződik ki, hogy azt nemcsak Magyarországon, hanem a világ bármely pontján hallva azonnal felismerhetővé teszi bárki számára.

A cimbalomművész Lisztes Jenő már négyévesen, Szakály Ágnes tanítványaként elkezdte a klasszikus cimbalomjátékot, majd Sörös Jenő oktatta őt klasszikus és cigányzene terén. Tizenkét évesen megnyerte a Rácz Aladár-cimbalomversenyt. Diplomáját 2010-ben szerezte meg a Liszt Ferenc Zeneakadémián, klasszikus cimbalom szakon. Zenei tehetsége, kiválósága, érzékenysége és virtuozitása révén a magyar zenei színtér meghatározó alakja. 

A zseniális harmonikás, Marian Mexicanu egyedülálló és páratlan alkotásaiban gazdagon táplálkozik a román romaság gazdag hagyományából, miközben improvizatív elemeket is belevon szenvedélyes és virtuóz előadásmódjával. Számos nemzetközi színpadon lépett fel, elnyerve a közönség elismerését a művészi kifejezőkészségével és a zenei művészet iránti elhivatottságával. Rendkívüli és kivételes tehetség, elkötelezett zenész, akinek művészete örömet és inspirációt hoz minden rajongónak. Igazi harmonikavirtuóz, aki világszerte játszik különböző zenei stílusokat, legyen az roma zene, jazz vagy klasszikus. Több filmhez is komponált zenét.

Mivel a koncert a Dohány utcai zsinagógában lesz, a szervezők felhívták a figyelmet, hogy a látogatóknak be kell tartaniuk a zsidó hitéleti előírásokat. A férfiak kizárólag fedett fejjel, a nők fedett vállal tartózkodhatnak az épületben.

Borítókép: A Dohány utcai zsinagóga belső tere (Fotó: Facebook/Dohány utcai zsinagóga)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.