A többszörös díjnyertes Kivilágos kivirradtig című előadás Móricz azonos című regénye alapján készült. Idén elnyerte a Színikritikusok díját mint legjobb kőszínházi előadás, legjobb rendezés és legjobb férfi epizódszereplő (Gyulai-Zékány István). Horváth Csaba a Színház.online-nak adott interjújában elárulta, hogy ő választotta a témát, mert érdekli a szerző világa. Korábban Székesfehérváron a Pillangót, a Közép-Európa Táncszínházban pedig a Barbárokat is színre vitte. A Kivilágos kivirradtig már évek óta foglalkoztatta, s végül Szombathelyen tudta megvalósítani a Forte Társulattal koprodukcióban – a bemutató idén márciusban volt.
A folklór mindig ott lappang a mélyben, bármit is csinálok – időről időre pedig láthatóbbá válik. Erősen jelen van ebben az előadásban is, de azért természetesen arra törekedtem, hogy a duhaj tánc most szürreális ábrázolás legyen. Mulatnak, persze, mulatnak – de a színészek nem eljátsszák, nem illusztrálják, nem úgy tesznek, mintha mulatnának, hanem ábrázolják a mulatást. Azt szeretném, ha az előadásnak minden ízében sikerülne ábrázolni a Móricz-kisregényben föltáruló világot
– árulta el Horváth Csaba, akitől azt is megtudhattuk, hogy egy-egy szöveggel való munka során a mű esszenciáját igyekszik megragadni. Az alapműtől függ az, hogy milyen színházi nyelven képes megszólalni a színpadi adaptáció.
A Kivilágos kivirradtig a múlt századvég Magyarországán játszódik. Az egyik fontos szereplő a legátus – a küldött –, aki kívülállóként érkezik az alföldi házba, hogy aztán tanúja legyen a katasztrófába forduló István-napi ünnepségnek. A rendező kiemeli, hogy az ünnepséget megzavarja a hír: a házigazdát, Doby István jószágigazgatót elcsapta a földbirtokos gróf, néhány nap múlva el kell költöznie a birtokról Szegedre, be kell ülnie egy irodába, ott dolgozni, és várni a nyugdíját. Ez a drámai helyzet ráadásul akkor áll elő, amikor éppen igyekszik eladni – férjhez adni – a lányát.
A Nemzeti Színházban december 18-án látható a vendégjáték.
Borítókép: Jelenet az előadásból (Fotó: Wssz.hu/Mészáros Zsolt)