A XXII. Lakiteleki Filmszemlére ezúttal egyrészt művelődés kategóriában Kárpát-medencei hungarikumokat, helyi értékeket bemutató filmeket vártak, másrészt a Most mutasd meg! pályázati kategóriába 18 év alatti fiatalok nevezhettek mobiltelefonnal készített rövidfilmjeikkel, helyi értékek a településemen és környezetében témakörben. A felhívásra hazai és határon túli alkotóktól összesen 118 alkotás érkezett. Az előzsűri októberi döntése alapján a filmszemle versenyprogramjába 43 film jutott. A mintegy negyven tagú zsűri elnöke Buglya Sándor Balázs Béla-díjas filmrendező, producer volt.
Zsigmond Dezső az alkotásával Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének egymillió forintos különdíját, a Mediaworks Hungary Zrt. százezer forintos különdíját, az Antológia Kiadó és Nyomda Kft. könyv- és ajándékcsomagját, valamint az M5 csatorna különdíját érdemelte ki. Csák János kulturális és innovációs miniszter egymillió forintos, a nagykőrösi Arany János Református Gimnázium, Technikum és Kollégium 25 ezer forintos és a kiskunfélegyházi Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Kollégium 25 ezer forintos különdíját a kecskeméti Tóth-Pócs Roland A csodapipa című filmje kapta.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium egymillió forintos különdíját és a Petőfi Népe ötvenezer forint értékű különdíját az „ami ÉLTET." című filmért a kárpátaljai Csapon élő Debreceni Kamillának ítélték.
Az OTP Bank egymillió forintos különdíját az Egy lúd, kétszáz tehén s vaj huszonhét dragonyos Csehétfalván című alkotás kapta, amelyet erdélyi középiskolások készítettek. A filmet a kovásznai Antal-Demes Szabolcs rendezte.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság ötszázezer forintos, a kiskunmajsai Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Technikum és Kollégium 25 ezer forintos, a Darvas Fotóklub 25 ezer forintos és a Szegedi Arany János Általános Iskola 25 ezer forintos különdíjával a zsűri a budapesti Dózsa Endre Volt egyszer egy mozi című filmjét jutalmazta. A közönség döntése alapján az alkotás elnyerte A nap filmje címet is.
A Magyar Művészeti Akadémia ötszázezer forintos különdíját a Kerelőszentpáli Hallerek című filmért a csabdi Major Anita kapta. A Kairosz Kiadó kétszázezer forintos, a Neumann János Egyetem kétszázezer forintos és a lakiteleki önkormányzat különdíját a budapesti Kocsis Tibor Ezeréves vadvízország című alkotása érdemelte ki. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter különdíját a Faölelő című filmért a nagymarosi Végh Attilának ítélték. V. Németh Zsolt a magyar életmód és nemzeti értékeink védelméért felelős miniszterelnöki biztos, a Hungarikum Bizottság tagja különdíját a budapesti Kovács László Akiket a háló megfogott című filmje kapta.
A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 150-150 ezer forintos különdíjait a Csoda című alkotásért a szegedi Szenek Orsolya, valamint a Nyaram Magyarország vizein című filmért a cserkeszőlői Bódi Vince vehette át. Nagy István agrárminiszter különdíjával a zsűri a makói Baráth Réka Cirok az örök című filmjét jutalmazta. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter különdíját a Betekintés a geszterédi aranyszablya rekonstrukciós folyamataiba című filmért a budapesti Pilló Ákos, a 15M 7,5cm Skoda Hegyi ágyú című alkotásért pedig a szintén budapesti Skultéti Péter érdemelte ki.
Mindezek mellett több más díjat és különdíjat is átadtak.
Borítókép: A Lakiteleki Filmszemle helyszíne, a Hungarikum Liget (Forrás: Lakitelekinépfőiskola.hu)