Kiderült, ezért lett a gyermek az év szava

A gyermekség az ember alapvető ösztöneit érinti meg, bármit megtennénk a gyermekekért. A mi gondolatainkban, a mi kultúránkban, a mi életünkben fontos szerepe van a gyermeki létnek, ezekre keresünk kifejezést szavainkkal, nyelvünkkel – hangsúlyozta a Montágh Testület tagja a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.

Forrás: MTI2023. 12. 29. 15:00
Kisgeyrek
Kisgyerek a Hagyományok Házában (Fotó: Dusa Gábor) Fotó: Hagyományok Háza/Dusa Gábor Forrás: Hagyományok Háza
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Három éve választja meg a Montágh Testület az Év szavát. 2020-ban az egymás, 2021-ben a család, 2022-ben pedig a béke kifejezést választotta a testület – idézte fel Bordi András, a Kossuth rádió főbemondója az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában.

A gyerekek nagyon várják a boldogságóra-foglalkozásokat a Győrújbaráti Pitypang Óvodában. Fotó: Csapó Balázs
Óvodás gyerekek. Fotó: Csapó Balázs

Az idei Év szava, a gyermek szó kapcsán elmondta, hogy a kiválasztásban több szempont is közrejátszott. Emlékeztetett a közmédia Jónak lenni jó! nevű jótékonysági kampányára, amelynek során idén csaknem 300 millió forint gyűlt össze a Semmelweis Egyetem koraszülött és a veleszületett rendellenességgel élő gyermekek fejlesztésének megsegítésére.

Ez is mutatja, hogy olyan gazdasági helyzetben, mint amikor a szomszédos országban háború dúl, a gyermek – amely a jövő, az életünk továbbvitele – jó szándékot és segíteni vágyást indít el az emberekben.

Bordi András példaként említette a karácsonykor Betlehemben megszületett gyermeket, a világ reménységét, akit az Isten gyermeki létben, a legkiszolgáltatottabb formában adott oda az emberiségnek, hogy „megváltsa őket és jobbá tegye a világot” – fogalmazott a testület tagja.

Elmondta, globális szinten is megmutatkozik, hogy milyen fontosak a gyerekek. Példaként említette Elon Musk és Novák Katalin köztársasági elnök találkozóját, amelyen Elon Musk nyakában a gyermekével érkezett a találkozóra.

A megbeszélés célja az volt, hogy a klímavédelem kapcsán a demográfiai kérdések is szóba kerüljenek. 

– Ha nincs gyermek, nincs következő generáció; kinek is őrizzük meg a földet? – idézte Elon Muskot Bordi András.

– A gyermekség maga a romlatlanság, az a fajta állapot, amikor még hiszünk valamiben – hangsúlyozta Bordi András.

Az Év szava kiválasztásáról elmondta, hogy a Montágh Testület elnökségi tagjai szavazzák meg, illetve vetnek fel különböző lehetőségeket. Idén az újjászületés, a remény és a hit szavak is szerepeltek a lehetséges szavak között.

Kiemelte: azért esett a gyermek szóra választás, mert az az előzőekben említett mindhárom szót önmagában hordozza, ezért lett az Év szava 2023-ban a gyermek.

Felidézte, hogy a testület névadója, Montágh Imre színészeket, rádiós, televíziós szakembereket nevelt, hozzátéve, hogy akik reflektorfényben vannak, azoknak példát kell mutatniuk az anyanyelvi kultúra megőrzése érdekében.

Bordi András, azt is elmondta, hogy nagyon erősen él a gyermekek szeretete a magyar kultúrában.

 

Borítókép: Kisgyerek a Hagyományok Házában (Fotó: Dusa Gábor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.