A minden korosztály számára élményt kínáló koncert gyermekeket és örökifjú felnőtteket egyaránt a helyszínre csábított. Amint a nézőtér megtelt, a zenészek is elfoglalták a helyüket, és nem sokkal fél hét után kezdetét vette egy izgalmas, a szünetet nem számítva közel kétórás utazás, amely során majd egy évszázadnyi varázslatos mesevilág tárult a nézők elé. A zene szárnyain egészen az 1930-as évek végéig repültünk vissza.
Nyitóakkordként a Fantázia című filmből Paul Dukas A bűvészinas című szerzeménye elevenedett meg, a Kodály Filharmonikusok Debrecen előadásában. A kivetítőn megjelenő stilizált, a zenével tökéletes harmóniában mozgó animációk – Hajdufi Péter alkotásai – olykor egy varázslatos fantáziavilágba repítették a közönséget. Többnyire azonban annak a filmnek legikonikusabb, legjellemzőbb motívumait és szereplőit ábrázolták, amelyhez az adott zene készült.
A nyitánynak is tekinthető első, instrumentális szám után színpadra lépett a hat énekes is. Miután az együttes legmélyebb hangú tagja, Jonathan Howard többmondatnyi magyar nyelvű köszöntővel lepte meg a közönséget, felcsendült „az éneklés királyaiként” is emlegetett csapat kristálytisztán intonált, páratlan harmóniában egybeolvadó hangja.
A király énekesei – az éneklés királyai
A The King’s Singers, vagyis A király énekesei nevű együttest gyakran emlegetik az éneklés királyaiként. Az elismerő elnevezést – kiemelkedő énektechnikájuknak és magával ragadóan kifejező előadásmódjukat tekintve – méltán birtokolják. A csoport 1968-ban alakult meg hivatalosan: a cambridge-i King's College hat tagjának Queen Elizabeth Hallbeli koncertjével. Akkor két kontratenorból, egy tenorból, két baritonból és egy basszusból állt össze a csapat, és az együttes a debütálás óta ragaszkodik ehhez az egyedülálló formációhoz. Jelenlegi tagjai: Patrick Dunachie (első kontratenor), Edward Button (második kontratenor), Julian Gregory (tenor), Christopher Bruerton (első bariton), Nick Ashby (második bariton) és Jonathan Hoeard (basszus).
Egy évszázad varázslatos dallamai
Az est során elhangzott többek között a Someday my prince will come (Hófehérke és a hét törpe, 1937), a The second star to the right (Pán Péter, 1953), a When I see an elephant fly (Dumbo, 1941), az Ev’rybody wants to be a cat (Macskarisztokraták, 1970) című filmzene is. A klasszikusok közül nem hiányozhatott a Pinokkióban felcsendülő When you wish upon a star, illetve Mary Poppins egyik nagy slágereként ismertté vált Supercalifragilisticexpialidocious című dal sem.
A kilencvenes évek Disney-sikerei sem maradhattak ki a repertoárból. Ebből a korszakból egyebek mellett az Oroszlánykirályból ismert Can you fell the love tonight, a Toy Storyhoz készült When she loved me, az Aladdinban elhangzó Prince Ali című dalok, illetve A Notre Dame-i toronyőr egyik legismertebb slágere, a The bells of Notre Dame csendültek fel. A jól ismert szerzemények egy újszerű, olykor szimfonikus zenekarra épülő, olykor teljesen a capella, de minden esetben egyedülállóan harmonikus zenei hangzásvilággal elevenedtek meg ezen az estén.
A XXI. században is számos halhatatlanná vált sláger született a Disney stúdióiban. Ezen az estén egyebek mellett a Mackótestvér On my way, a Coco Remember me és a Jégvarázs Let it go című dalai elevenedtek meg, új köntösbe bújtatva. A koncert különlegességeként több klasszikus mű is gazdagította a repertoárt: Csajkovszkij „Grande valse villageoise” című szerzemény az 1959-es, Csipkerózsika című filmben, míg Sztravinszkij Tűzmadár-szvitje a Fantázia 2000 című produkcióban hangzott el. A Papp László Sportaréna közönsége most a Kodály Filharmonikusok Debrecen előadásában hallhatta a szerzeményeket.
A közönség kitartó vastapsának engedve a csoport két ráadásszámmal – A dzsungel könyve The bare necessities című betétdalával, illetve a The age of not believing című dallal is megajándékozta a közönséget, akiknek a koncert végén az énekesekkel való személyes találkozásra és közös fotók készítésére is lehetőségük nyílt. A nagy érdeklődésre való tekintettel a produkciót Debrecenben (január 17-én 18.30-tól) és Szegeden (január 18-án 18.30-tól) is megtekintheti a közönség.
Borítókép: Az élményt a különleges animációk tették teljessé (Fotó: Filharmónia Magyarország/Dittrich Éva)