1. Munkácsy – A titok
Munkácsy Mihály olyan művész volt, akit a maga korában nemcsak idehaza, hanem a nagyvilágban is a legnagyobbak között emlegettek. S valóban, nincs még egy olyan XIX. századi magyar festő, akinek életútja Munkácsyéhoz fogható volna. Mesébe illő társadalmi felemelkedése – a magyar ugarról a párizsi elitig –, a Munkácsy-mítosz, miszerint a festő szegény asztalosinasból a világhírességig vitte, már saját korában megbabonázta a közönséget és a fiatal művészeket.
Munkácsy a XIX. század végi Párizs egyik fő híressége, palotája a nagyvilági társasági élet kiemelkedő látványossága, ő maga pedig már külső megjelenésében is, ennek a társasági életnek az egyik különös és meghatározó alakja volt.
Mi volt Munkácsy titka? Hogyan tett szert a mester ilyen rendkívüli hírnévre? Milyen tényezők és személyek állnak híressége hátterében? A Magyar Nemzeti Galéria február 24-i előadásában Munkácsy művészetén keresztül ezeket a kérdéseket járja körül.
2. Munkácsy, a festőfejedelem – musical
Február 23-án mutatja a Békéscsabai Jókai Színház a Munkácsy, a festőfejedelem című darabját, amely Dallos Sándor A nap szerelmese és az Aranyecset című regényének színpadi feldolgozása.
A Koltay Gábor rendezésében készült darabban Munkácsy Mihály életét járhatjuk végig a Lángi Mihálynál töltött békéscsabai asztalosinas évektől, a pesti munkán és a Bécsi Képzőművészeti Akadémián át a párizsi évekig.
A világhírű festőművészre méltán büszke Békéscsaba városa, hiszen elárvulása után itt élő nagybátyja, Reök István ügyvéd fogadta be. A városban megélt élményeit a művész később festészetében is kamatoztatta, hiszen az Ásító inas című kép megfestésével találta meg a saját hangját, innen rugaszkodott tovább a világhírig.
3. Hazafias festészet a négyzeten – Munkácsy Mihály Honfoglalása
Fenti címmel nyílik új időszaki kiállítás február 20-án a Munkácsy Mihály Múzeumban Békéscsabán. Az október 27-ig megtekinthető tárlat lesz a nyitánya a Munkácsy 180 emlékév programsorozatának, amelyet a békési vármegyeszékhely az európai hírű festőnagyság születésének 180. évfordulója alkalmából hívott életre. A kiállítás Munkácsy Mihály egyik legismertebb alkotása, a Honfoglalás című kolosszálkép születésének történetét meséli el a látogatóknak.
Az Országház építésekor kapta a festő az általa oly rég várt, szeretett hazájától érkezett megbízást; a felkérés a magyarok bejövetelére, a honfoglalás megörökítésére vonatkozott. A festményt a Parlament főrendiházi ülésterme számára, az elnöki pulpitus fölé szánták.
A kiállítás végigvezeti az érdeklődőket a mű hosszú és alapos előkészítési, majd nagy formátumú elkészítési folyamatán, feleleveníti a kép párizsi bemutatóját és hivatalos budapesti átadását, majd elutasítását.