Mit rejtett a francia archívum?

Kiállítássorozatot rendez André Kertész világhírű fotóművész születésének 130. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Múzeum március 23. és szeptember 22. között Esztergomban és két budapesti helyszínen. A tárlatokon a 2021-ben New Yorkból vásárolt Kertész-képekből válogatnak a szervezők, így eddig nem látott fotókat ismerhet meg a közönség.

2024. 03. 11. 16:00
null
Fotó: Jaksity Iván
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

André Kertész az 1925-ös párizsi emigrációja után többször is visszatért Magyarországra, és több kiállítása nyílt, melyeken szívesen idézte fel ifjúkori emlékeit. Szigetbecsén egy, a nevét viselő emlékmúzeum is létrejött azokból a képekből, amelyeket nem sokkal halála előtt ajándékozott Magyarországnak.
A Magyar Nemzeti Múzeum kiállítássorozatának fókuszában ezúttal nem a visszaemlékező művész, hanem a Budapesten 1894. július 2-án született, sokáig még útját kereső fiatalember áll, aki a Teleki téren, majd a Népszínház utcában töltötte gyermekkorát, és sokat időzött szigetbecsei és tiszaszalkai rokonainál, katonaként bejárta az Osztrák–Magyar Monarchiát, majd 31 évesen Párizsba költözött. 

A múzeum sorozata ennek az indulásnak a hátterét szeretné a látogatók elé tárni.

Magyarországi emlékek – André Kertész kollázsa. Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum


Az André Kertész-fotógyűjtemény 2021-es adásvételi szerződésében összesen 1163 darab, 1925 előtt készült kép szerepelt, ebből 943 darab kontaktkópia, 59 nagyobb méretű vintázs, 151 darab polaroidfotó, kilenc személyes kép és egy kollázs. A vásárlást követően a Magyar Nemzeti Múzeumban elvégezték a fotográfiák állapotfelmérését, majd Fisli Éva történész, a Történeti Fényképtár muzeológusa nyilvántartásba vette az anyagot. A muzeológus az elmúlt évtizedben többször is kutathatott a franciaországi Kertész-archívumban, és az ott megismert iratanyag segítette a fotós fiatal korával kapcsolatos pontatlanságok tisztázását. Fisli Éva a kiállítássorozat kurátoraként is erre vállalkozott.

Anyám keze – André Kertész képe. Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum


 

Az első két kiállítás korai vintázskópiákat fog bemutatni. A különleges apró képekből néhány már szerepelt korábban kiállításon, de André Kertész korai magyarországi éveinek gazdagságát még sosem mutatták be így. Eredetiben is meg lehet majd nézni a korai kópiákat kortárs nagyítások és vetítések segítségével. 

Az André Kertész Esztergomban című tárlat március 23-ától lesz látható Esztergom legújabb kiállítóterében, a Balassa Múzeumban, a Magyar Nemzeti Múzeum tagintézményében június 23-ig. Június 22. és szeptember 22. között Kertész/Kópiák címmel láthatnak az érdeklődők válogatást a fiatal Kertész ritka képeiből a Magyar Nemzeti Múzeumban, végül a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban július 2-től az idős Kertész polaroidjait ismerheti meg a közönség.

 

Borítókép: Az André Kertész-fotógyűjtemény 2021-es megérkezése a Magyar Nemzeti Múzeumba (Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.