1782-ben, Hont vármegyében, eltűnt a mészáros. Bár a holtteste nem került elő, mégis az eset hatására több száz romát állítottak elők. Ahogy a tömeghisztéria átvette az uralmat a törvények felett, úgy függesztették fel a szabályos eljárást és a józan észt. A brutális kínzásokkal kicsikart vallomások alapján 131 embert ítéltek el, 41-et nyilvános felakasztottak, lefejeztek, illetve kerékbetörtek.
A túlélőket kényszermunkára ítélték, gyermekeiket pedig elvették tőlük, árvaházakba vagy paraszt családoknál helyezték el. Ennek a brutális eseménynek állít méltó emléket a Független Színház Magyarország Emberevők című előadása.
Hogyan védhetjük meg emberségünket egy embertelen világban? Milyen értékek érvényesülnek, amikor a realitás megszűnik, és csak a fájdalom marad? Mi történt a vallató szobákban? Mi történt az eltűnt emberrel, a nagytiszteletű mészárossal?
Az előadást valós események, alapos történelmi kutatások alapján írta Boda-Novy Emília és Boda-Novy Barnabás. A több száz elítéltet, a csendőrség embereit, a mészárost és feleségét Nemcsók Nóra és Csányi Dávid jeleníti meg, emberi arcot adva a tragikus esemény elfelejtett szereplőinek. Játékuk könnyedén belesimul Boda-Novy Emília lírai hangvételű rendezésébe. Az autentikus zenei hangzást Varga Dávid és Horváth Kristóf jegyzi, míg a rendező munkatársa, Szegedi Tamás András teremti meg az előadás fény- és díszlet világát. A produkció szövegét Bogya Tímea Éva dramaturgi gondozásában élvezheti a közönség.
Az előadást a későbbiekben feldolgozó foglalkozás fogja követni, mely középiskolásokat céloz meg elsősorban, ám felnőtteknek is ajánljuk. A történelem megismerésével olyan ismétlődő viselkedés mintákat fedezhetünk fel, melyek bármely korban hasonló véres, megalázó és embertelen helyzetekhez vezethetnek.