Egy író életműve iránti lelkes rajongás biztos jele, amikor a születésnapjához vagy a halála napjához képest határoznak meg egy kulturális ünnepet. Douglas Adams – a világ leghosszabb, összesen öt részből álló trilógiáját jegyző angol író – esetében is így volt. Ahogy az író eljátszotta, hogy hadilábon áll a számokkal – hiszen az eredetileg három részből álló alkotást jelentő trilógia fogalmát ő szándékosan öt részre terjesztette ki –, a rajongói sem akarták rendes számítással megtalálni a Towel Day (törülközőnap) elnevezéssel kitüntetett irodalmi emléknapot.
Így se a születése, se a halála napja nem játszott szerepet, amikor a jeles dátumot kijelölték.
A törülközőnap emlékét megörökítő internetes szócikk szerint mindezen túl még az a szellemes számítás is szóba jött, hogy tartsák meg akkor a Towel Day-t június 22-én. Vagyis éppen 42 nappal Douglas Adams halála után – utalva ezzel erre a „trilógia” egyik leghíresebb motívumára, az életet, a világmindenséget, meg mindent érintő végső kérdés válaszára, ami a regény fikciója szerint nem más, mint a 42.
A választás végül május 25-ére esett, miután 2001. május 14-én megjelent az első felhívás a törülközőnap megtartására a Binary Freedom elnevezésű, nyílt forráskódú oldalon. A kezdeményezés egészen pontosan így festett:
„Towel Day: A Tribute to Douglas Adams
Monday 14 May 2001 06:00am PDT
Douglas Adams hiányozni fog a rajongóinak világszerte. Hogy mindenki megemlékezhessen a zsenialitásáról, azt javaslom, hogy a két héttel halála utáni nap (2001. május 25.) legyen „Törülközőnap”. Minden Douglas Adams rajongót arra bátorítunk, hogy hozzon magával egy törülközőt ezen a napon.
Viszlát Douglas, és kösz a halakat!”
– D Clyde Williamson, 2001-05-14
Ez a magyarázat is jól illik a 42-es számmal a világot őrületbe kergető író derűsen abszurd írásaihoz.
Hiszen abban, hogy miért éppen a halála évfordulóját követő két hét kellene ahhoz, hogy mindenki emlékezetébe véshesse Douglas Adams nagyságát, pontosan annyi a logika, mint abban, hogy az életet, a világmindenséget, meg mindent érintő végső kérdésre éppen a 42-es szám a válasz.
A felhívás mindenesetre célba ért, mert ezt követően Chris Campbell és barátai regisztrálták a TowelDay.org weboldalt, ami számos más, mindenkinek a saját helyzetébe illő világnap sorába illeszkedve most már arra emlékezteti az embereket, hogy ezen a napon hozzanak magukkal törülközőt. A Törülközőnap azonnal sikert aratott a rajongók között, sokan küldtek be fényképeket, amik őket ábrázolták az utcán törülközővel.
Mit kell csinálni a nemzetközi törülközőnapon?
A törülközőnap megünnepléséről szóló tanácsok sorában persze azt is olvasni lehet, hogy az ilyen mértékű feltűnést kerülni kívánó rajongók számára az is kiváló megoldás, ha a házukra kiakasztanak egy olyan törülközőt, amelyen ott van az emblematikus szólás, a Ne ess pánikba! (Don’t panic!), hiszen ezzel is Douglas Adams nagysága előtt lehet tisztelegni.
Tekintve, hogy az általa megálmodott Galaxis útikalauz borítóján éppen ez a felirat olvasható - üzenetképpen a csillagközi stopposoknak, akik olykor a Föld nevű, „jobbára ártalmatlan” bolygónál veszélyesebb helyekre is vetődhetnek, ahol viszont nem árt megőrizni a hidegvérüket.
S magyarázatképpen arra, hogy miért ennyire elképesztően sikeres ez a mű a „Galaxis Külső Keleti Peremének néhány liberálisabb civilizációjában”, ahol már kiszorította a használatból a hatalmas Encyclopaedia Galacticát. És nagyobb népszerűségre tett szert, „mint a Mennyei Házi Mindentudó, jobban fogy, mint a Hatvanhárom További Figura Súlytalanság esetére című illusztrált kiadvány”.
Nos, ha valaki eddig azt hitte volna, hogy ez a divat nem érintette meg Magyarországot, az rosszul látja a jelenséget. Laptársunk, a Veol például 2021-ben szebbnél szebb törülközős fotókkal tisztelgett Douglas Adams emléke előtt.
Amint ezekből a képekből is látható, a magyar rajongók addigra már nemcsak a csillagközi stoppolás, hanem a Galaxis útikalauz olvasásának rejtelmeiben is elmélyedhettek.
A leglátványosabb képek persze maguk a filmes vagy a televíziós jelenetek a Douglas Adams-i univerzumban rejtélyesen sok értelemmel felruházott törülközők dicséretére. Ezekben szerencsére nincs hiány, mert ebből a kultikus tiszteletnek örvendő könyvsorozatból 1981-ben tévésorozat, 2005-ben pedig hollywoodi mozi is készült.