A zene összefogásra ösztönző ereje

Sem ország-, sem közigazgatási határok, sem külső erők döntései nem tudják szétválasztani 15 milliós nemzetünket, mert lélekben mindig egybeforr a magyarság. Ezt demonstrálta Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, a trianoni békediktátum 104. évfordulóján, Makó városában adott emlékkoncertje, amelyet a Petőfi parkban állított turulszobor ünnepélyes avatása után tartott a Nemzet Színészei és Kossuth-díjas művészek közreműködésével.

2024. 06. 06. 7:00
Mága Zoltán Makón adott emlékkoncertet
Mága Zoltán Makón adott emlékkoncertet Fotó: Schumy Csaba
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok országban és városban adtam már koncertet, de ez az első alkalom, hogy Makó közönségével találkozhatom, és nagy öröm számomra, hogy ennek a gyönyörű városnak a lakosainak is elhozhatom ötvenállomásos misszióm keretében a zene gyógyító és összefogásra ösztönző erejét

 – mondta a Petőfi parkban tartott koncertje kezdetén Mága Zoltán hegedűművész.
 

 Lázár János építési és közlekedési miniszter, a hódmezővásárhelyi–makói térség országgyűlési képviselője Fotó: Schumy Csaba 

A koncertet megelőzően a Petőfi parkban, a város központi megemlékezésének részeként Farkas Éva Erzsébet polgármester avatta fel a centenáriumi évfordulón a trianoni turulszobrot. Az avatás után Lázár János építési és közlekedési miniszter, a hódmezővásárhelyi–makói térség országgyűlési képviselője azt mondta: azok, akik 104 évvel ezelőtt a sorsunkról döntöttek, valószínűleg elvesztették a józan eszüket és a szívük sem volt helyén, mert a nemzet 1920-ban elvesztette az ország kétharmadát, a lakosságának a felét és a magyarok egyharmadát. Lázár János megfogalmazása szerint 

a legnagyobb gyilkossági kísérlet volt ez a békediktátum a magyarok ellen, de ma, 104 év távlatából a nemzeti összetartozás napjával azt ünnepeljük, hogy mind a mai napig itt vagyunk, összetartunk, mind a 15 millióan. Most sokkal sikeresebbek, bátrabbak és összetartóbbak vagyunk, mint 104 esztendővel ezelőtt

 – fűzte hozzá a miniszter, arra bíztatta a makóiakat, hogy emlékezzenek emelt fővel, ne csak sirassák a múltat, hiszen lehet a nehézségek közepette is talpon maradni, hiszen akik ellenünk küzdöttek, egyvalamit nem tudtak: mi, magyarok magok vagyunk, mindig kitartunk és mindig újra indulunk és kihajtunk. 

Sokaság a makói Petőfi parkban Fotó: Schumy Csaba 


A makói Petőfi parkban rendezett szabadtéri koncerten mintegy ezrek vettek részt annak ellenére, hogy a koncertet megelőző órákban többször is eleredt a záporeső. A koncerten a hazafiasságot, a nemzeti összetartozást jelképező művek csendültek fel, és ehhez kapcsolódva a Nemzet Színésze közül a Kossuth-díjas Molnár Piroska Ady Endre Intés az őrzőkhöz című versét szavalta el, míg szabadságunk és függetlenségünk megóvásáért, a háború ellen szólva Ratkó József által a Segítsd a királyt című drámájában megírt István imáját adta elő a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas Csikos Sándor. A Kossuth-díjas Koncz Gábor pedig Wass Albert második világháború után megfogalmazott Üzenet haza című versét tolmácsolta a közönségnek.
A Prima Primissima-díjas hegedűművész ötvenállomásos 50 év, 50 koncert címmel zajló karitatív missziója Harkányban folytatódik, de Kaposváron, Ráckevén, Győrben és Sopronban tart nagyszabású koncertet a külföldi turnéja előtt.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.