Emlékszünk még a 007-es ügynökre, James Bondra?

Hatvan éve, 1964. augusztus 12-én halt meg Ian Fleming angol író, aki megteremtette Nagy-Britannia legjellemzőbb figuráját, a 007-es ügynök, James Bond alakját. Nagyvilági életéről, kifinomult partijairól és nőügyeiről legendák keringtek: „szerette a gyors kocsikat, a száraz Martinit és a gyönyörű nőket”. Egészen biztos, hogy Fleming saját életéből merítette a legtöbb ihletet. A hasonlóság nagyon is feltűnő: az előkelő származás, az etoni iskola, a sárm és az elegancia, a szép nők szeretete mindkettőjükre jellemző volt.

Forrás: MTI2024. 08. 10. 8:15
Bond
Roger Moore JamesBond szerepében. Fotó: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1939-ben, a világháború előestéjén Fleminget beszervezte a titkosszolgálat, a haditengerészeti kémfőnök személyes asszisztense lett 17F fedőnéven. Veszélyes küldetéseket hajtott végre, kommandót vezetett ellenséges területen, miközben mindig nála volt kedvenc fegyvere, egy könnygázzal töltött golyóstoll. Írói tehetsége ekkor még csak abban nyilvánult meg, hogy két nap alatt megszövegezte a CIA elődje, az OSS alapokmányát és tervet dolgozott ki Gibraltár védelmére.

Bond
James Bond alakjának megteremtője, Ian Fleming szobra. Fotó: G5 Paintings

Hogy született meg James Bond alakja?

A háború után Jamaicán (ahol ma nemzetközi repülőtér viseli a nevét) vásárolt, Goldeneye névre keresztelt birtokán élte tovább édes életét Fleming. Amikor aztán 44 évesen az arisztokrata származású Ann Charteristhez fűződő, évek óta tartó szerelmi viszonya révén apa lett, meg kellett komolyodnia. 

Ann biztatására 1952-ben belevágott az írásba, és megszületett őfelsége 007-es számú titkosügynöke, aki megváltoztatta életét és a modern tömegkultúrát.

Az első James Bond-kaland a Casino Royale címet kapta. Egy költő barátjával olvastatta el a kéziratot, aki izgalmasnak és megjelenésre méltónak találta. A Jonathan Cape kiadó gondozásában jelent meg 1953-ban, és egy hónap alatt közel ötezer példány fogyott belőle. Az biztos, hogy a James Bond nevet egy amerikai ornitológustól kölcsönözte, amikor egy férfiasságot és határozottságot sugárzó, könnyen megjegyezhető nevet keresett.
1954-ben Élni és élni hagyni címmel folytatódtak a brit hős kalandjai, majd egy évvel később a Moonraker következett, és ezek után minden évben egy új Bond-történettel állt elő Fleming egészen haláláig. 

Híres volt arról, hogy gyorsan írt, az ügynök kalandjainak összesen 14 epizódját vetette papírra, ezeket több mint harminc nyelvre fordították le és csak haláláig harmincmillió példányt adtak el belőlük. Művei már több mint húsz sikerfilm alapját szolgáltatták, a titkos ügynököt megszemélyesítette többek között Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan és legutóbb Daniel Craig.

A filmfeldolgozások mindig az aktuális férfieszményhez igazították James Bond figuráját, de megtartották az alapvető Fleming-keveréket. Jelleme azonban fejlődött, talán egy kissé mulatságosabbá, idővel keményebbé vált anélkül, hogy eleganciáját elveszítette volna. A filmekben a kulturális, politikai és technológiai változások is jól követhetők, ahogy változtak a hatalmi, politikai viszonyok, úgy változtak a történetek és ennek megfelelően az ellenségképek is.
  

A napi hetven cigaretta, az alkoholfogyasztás, házasságának válsága, a munkájával kapcsolatos stressz aláásta Fleming egészségét, mozgalmas élete alig 56 éves korában, 1964. augusztus 12-én ért véget. Életében csak az első két Bond-film elkészítésében vehetett részt, halála után a regénysorozatot többen is folytatták, de egyikük sem ért el hozzá hasonló sikereket.  

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.