Az 1956-os forradalom utóhatásairól, az emigrációs hullámról szóló érzékeny film is megtekinthető a Filmión

Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából négy kitűnő film ingyenesen megtekinthető vasárnap estig a Nemzeti Filmintézet streaming platformján, a Filmión. A Szabadság-különjárat akciódús, igaz történet egy, az októberi eseményeket megelőlegező gépeltérítésről, a Mansfeld a forradalmat követő megtorlás legfiatalabb áldozatának állít emléket, míg a Megáll az idő és a Szerencsés Dániel a forradalom leverését követő időszak személyes történeteit és dilemmáit tárja fel.

Forrás: Nemzeti Filmintézet2024. 10. 24. 13:25
forradalom
Gothár Péter korszakos alkotása, a Megáll az idő lendületes kamaszfilm a hatvanas évekről, de sokkal több is ennél: szembenézés az ’56-os forradalom kudarcával Forrás: Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szabadság-különjárat (2013) című film 1956 nyarán játszódik. Három hónappal a forradalom kitörése előtt három mindenre elszánt magyar fiatal a disszidálás merőben szokatlan módját választja: eltérítik a Budapest–Szombathely légijáratot, és a fedélzeten tartózkodó államvédelmis tisztet semlegesítve Ingolstadtig kormányozzák a gépet.

forradalom
Négy filmet láthatunk az 1956-os forradalomról a Filmión. Fotó: Nemzeti Filmintézet

Négy film, amely a forradalomról szól

Ezt a hihetetlen igaz történetet meséli el Fazakas Péter alkotása, Tenki Réka, Lengyel Tamás és Varju Kálmán főszereplésével.

A Mansfeld (2006) című filmben a tizenhét éves Mansfeld Péter és barátai az 1956-os forradalom leverése után ünnepélyesen esküt tesznek, hogy a forradalom újbóli kirobbantásán fognak munkálkodni. Miután lefegyvereznek és elrabolnak egy rendőrt, a hivatalos szervek hamar elfogják őket. A kihallgatások során Péter megmakacsolja magát és az összes bűncselekményt magára vállalja.

Szilágyi Andor alkotása az 1956-os forradalmat követő megtorlások legfiatalabb áldozatának állít emléket.

A Szerencsés Dániel (1982) című alkotásban a címszereplő és barátja, Angeli Gyuri 1956 decemberében úgy döntenek, hogy elhagyják az országot. Dániel Bécsbe távozó szerelme után siet, Gyurinak pedig menekülnie kell, mert a forradalom alatt részt vett az utcai harcokban. Sándor Pál a forradalom utóhatásairól, az emigrációs hullámról, a menni vagy maradni örök kérdéséről szóló érzékeny filmje az 1983-as filmszemléről a fődíjat, a cannes-i fesztiválról a kritikusok díját vitte el.

A Megáll az idő (1981) című film arról szól, hogy Köves István a forradalom leverése után disszidál, a családja otthon marad. Mintegy tíz évvel később a nagyobbik fiú orvosi egyetemre készül, a kisebbiket pedig csak a lányok és a lázadás érdekli.

Gothár Péter korszakos alkotása lendületes kamaszfilm a hatvanas évekről, de sokkal több is ennél: szembenézés az ’56-os forradalom kudarcával, az itthon maradtak bűntudatával, örökös és hiábavaló elvágyódásával.

A Nemzeti Filmintézet által indított Filmio egyedülálló kínálattal várja a nézőket online: a XXI. század elvárásaihoz igazodva kiváló minőségben elérhetőek a magyar filmgyártás remekművei, a legújabb filmek, a klasszikusok és az örök kedvencek is. A hiánypótló kínálat hétről hétre újdonságokkal bővül. Jelenleg már mintegy ezer magyar film közül válogathat a közönség a Filmión, amely mobilon és okostévé alkalmazásokon keresztül is elérhető.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.