A Gryllus Dániel által alapított Kaláka együttes repertoárjában klasszikus és kortárs költők versei és gyerekdalok egyaránt szerepelnek. Több költő verseiből önálló lemezt is készítettek, többek között a Hangzó Helikon sorozat köteteit. Impozáns a névsor: Kányádi Sándor, Kosztolányi Dezső, József Attila, Szabó Lőrinc, Tamkó Sirató Károly, Weöres Sándor, Arany János, Francois Villon, Szergej Alekszandrovics Jeszenyin.

Gryllus Dániel és zenésztársai jövőre szeretnének egy új albumot kiadni
A Kaláka együttes számos színésszel dolgozott együtt, az 1970-es években Latinovits Zoltánnal, később Kozák Andrással, majd mások mellett Máté Gáborral, Rátóti Zoltánnal és Jordán Tamással. Előfordult, hogy egyszerre négy színházban is dolgoztak.
Kányádi Sándor egyszer úgy fogalmazott velük kapcsolatban, hogy megpróbálják kiénekelni a versből a benne lévő eredeti dallamot.
Arra a kérdésünkre, hogy fordultak az énekelt vers felé, Gryllus Dániel elgondolkodva válaszolt: – Annyit tettünk, hogy a költők verseket írnak, mi pedig a dallamot hozzá. Bár sok költő írt dallamra verset, nemcsak Balassi Bálint vagy Csokonai Vitéz Mihály. Ez ma is szokás. Lackfi Jánossal van is egy ilyen albumunk, amelyet így írtunk. Ha komoly, költői értékű szövegeket énekelünk, ezeket énekelt verseknek nevezzük. Ebben a kategóriában érezzük jól magunkat. – Mi nem stílus vagyunk, hanem műfaj. Verseket énekelünk, és a stílus mindig a költemény ránk gyakorolt hatásából születik. Olykor ezt megszabja a költő kora vagy a vers témája is – tette hozzá.

Az 1985-ös első gyereklemezük, A pelikán apropóján, felvetettük, miért és hogyan kezdtek a gyerekeknek énekelni. – Mi alapvetően a saját kortársainknak játszottunk – mesélte az énekes, majd így folytatta: – Nekünk a Tengerecki Pál, a Pinty és ponty vagy a Bóbita nem gyerekvers volt, hanem ugyanúgy a magyar költészet része, mint bármely József Attila-vers. Aztán a hetvenes évek második felétől jöttek meghívások művelődési házaktól, hogy adunk-e koncertet gyerekeknek. Átnéztük a repertoárunkat és kiválasztottuk belőle az erre alkalmas dalokat, és ezekből állítottuk össze a műsort. Aztán megkeresett minket Levente Péter és megszületett a MóKaláka című műsorunk. Majd jöttek sorra a Kaláka zenés könyvek a Móra kiadónál, mint a Nálatok laknak-e állatok?, a Szabad-e bejönni ide betlehemmel?.