A Vadlúdsokadalom első napján, november 29-én, pénteken 17 órától az őszi csillagos égbolt látványosságairól tartanak előadást a tatabányai amatőr csillagász klub és a TIT Posztoczky Károly Csillagvizsgáló és Múzeum szakemberei, majd Orbán Zoltán, az MME szóvivője beszél arról, hogy átlagemberként mit tehetünk a madarak védelméért.
A sokadalom egyik legnagyobb élményében lehet részük a korán kelőknek szombaton reggel hat órától. Napfelkelte után a tavon éjszakázó összes madár egyszerre rebben fel, és indul el élelmet keresni.
A ludak késő délután szállnak le újra a vízre, az esti behúzás is látványos, főleg felhőtlen égbolt előtt. Az ék alakban érkező rajokat a parton felállított távcsöveken és nagy kivetítőn is követhetjük, szakértő kommentátor segítségével.
A Vadlúdsokadalomon várnak mindenkit, akit érdeklenek a madarak
Napközben a látogatók számos természetvédelemmel kapcsolatos bemutatót láthatnak. A gyerekeket kreatív játszóház, játékos távcsöves madárkeresés és madaras memóriajáték várja. A vásárban kézművesek, őstermelők és népművészek kínálják portékáikat, de vásárolhatók madár- és természetvédelmi eszközök, valamint könyvek és madarakat ábrázoló festmények is.
A tatai vadlúdsokadalom különlegessége, hogy a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmére létrehozott ramsari egyezmény hatálya alá tartozó Öreg-tó az egyetlen olyan madárpihenőhely Európában, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz.
A tavon november végére általában negyven-ötvenezer madár éjszakázik, többségük nagy lilik és nyári lúd, de a távcsöves megfigyelők a madártömegben gyakran látnak globálisan veszélyeztetett fajok példányait is.
A 220 hektáros tatai Öreg-tavat Magyarország legrégebbi – csaknem hétszáz esztendős – mesterséges halastavaként tartják számon. A tavon telelő vadludak akár hatezer kilométerről, Skandinávia és Szibéria északi térségeiből érkeznek hozzánk az ottani időjárás hidegre fordulása után.