A magyarokról szólt a Golden Globe, több millió amerikai hallhatta ezeket a szavakat hazánkról + videó

Az idei, 82. Golden Globe-gálán magyar szempontból is különleges pillanatoknak lehettünk tanúi. A figyelem középpontjába került ugyanis A brutalista című film, amely elnyerte a legjobb filmdráma díját, és rendezői kategóriában is Golden Globe-bal jutalmazták. A film főszereplője, Adrien Brody, a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat vehette át. A három és fél órás, két részre bontott történet egy magyar származású építész, Tóth László küzdelmes életét meséli el, aki a második világháború után Amerikában próbált újrakezdeni.

2025. 01. 06. 15:16
Az idei Golden Globe-gála házigazdája, Nikki Glaser.
Az idei Golden Globe-gála házigazdája, Nikki Glaser. Fotó: MTI/EPA/Caroline Brehman
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brutalista egy fiktív építész, Tóth László életét követi, aki a Bauhaus iskolájában tanult, majd a háború borzalmai elől menekülve Amerikában próbált boldogulni. Az alkotás nyitójelenetében Tóth egy hajón áll, miközben áhítattal nézi a Szabadság-szobrot – a kamera azonban fejjel lefelé mutatja az ikonikus szobrot, ezzel érzékeltetve a karakter lelkiállapotát és életének kettősségét.

Adrian Brody A brutalista című filmben, ami a legjobb film és rendezés díját is hazavihette az idei Golden Globe gáláról.
 Adrian Brody A brutalista című filmben, ami a legjobb férfi főszereplő, filmdráma és rendezés díját is hazavihette az idei Golden Globe-gáláról. Fotó: TMDb

Golden Globe 2025: Magyar örökség a rivaldafényben

Adrien Brody Tóth László megformálásával az emigráns élet küzdelmes, tragédiákkal, mégis reményekkel teli útját jelenítette meg a vásznon. A színész személyes kötődése is fontos szerepet kapott, hiszen édesanyja és nagyszülei az 1956-os forradalom után hagyták el Magyarországot. Brody pár héttel a Golden Globe-díjkiosztó előtt a The Late Show with Stephen Colbert műsorában kiemelte, hogy meghatódott a lehetőségtől, hogy magyar származása ilyen hangsúlyosan jelenhetett meg a filmben, később a magyar kultúrát szenvedélyesnek, szókimondónak és feketehumorral telinek nevezte, amely szerinte máshol gyakran kelt meghökkentő hatást. A teljes beszélgetést itt nézheti meg:

Tóth karaktere fiktív ugyan, de személyében Breuer Marcell és Moholy-Nagy László építészek személye és élettörténete sűrűsödik össze. Az üldöztetés és tehetség szimbólumaként ábrázolt főszereplő egy zsidó származású művész, aki a náci üldöztetés elől menekül, és az amerikai álom eléréséért küzd. A film egyik meghatározó pillanatában Tóthhoz így szól amerikai mecénás fia: „Mi itt megtűrünk téged.” Ez a mondat egyszerre utal a karakter és az amerikai társadalom viszonyára, amely gyakran kihasználja az emigránsok tehetségét, de teljes elfogadást nem biztosít számukra – ami persze ugyanígy elmondható számos nemzetről is.

Magyar gyökerek, egyetemes üzenet

A brutalistában Adrien Brody számos jelenetben szólal meg magyarul, a film elején magyar szavak hangzanak el tőle, például: „B…szd meg!” és „Nem vicces!” A levelek narrációjában szintén magyar mondatok hallhatók, és bár Brody akcentusa hitelesnek tűnik, valószínű, hogy a tökéletes kiejtés elérésében digitális technológia is segített.

A magyar jelenlétet tovább erősíti, hogy a film több magyar színészt is felvonultat, köztük Mészöly Annát, Vilmányi Benettet és Orbán Leventét. Emellett a film szinte egészét magyarországi helyszíneken forgatták, így kiszúrhatjuk többek között a SOTE épületét, a Bethlen téri zsinagógát vagy néhány vidéki kastélyt is. 

Az egyik jelenetben pedig elhangzik, hogy az egyik szereplő a háború előtt a Magyar Nemzet újságírója volt (a jelenetet lásd cikkünk végén).

Az idei Golden Globe-gála nemcsak Adrien Brody alakítása miatt, hanem a magyar nyelv és kultúra nemzetközi megjelenése miatt is emlékezetes marad, miközben a film fő témája az emigráció dilemmái körül bonyolódik, tiszteleg a magyar történelem előtt is. Legutóbb, talán bő harminc évvel ezelőtt, a Music Box bemutatásakor kaphatott el az a különös érzés, hogy az amerikaiak rólunk készítenek meglehetősen hiteles, nagy kulisszákkal, világsztárokkal forgatott filmet (a film idén került ismét a hazai közönség figyelmének fókuszába a budapesti klasszikusfilm-maratonon)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.