Évszázados falak között csendülnek fel a zenetörténet legnehezebb Bach kompozíciói

Johann Sebastian Bach csellószvitjeit szólaltatja meg Perényi Miklós gordonkaművész április 11-én a pannonhalmi Szent Márton-bazilikában.

Forrás: MTI2025. 03. 30. 15:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bach hat csellószvitje a zenetörténet legismertebb és legnehezebb kompozíciói közé tartozik. Perényi Miklós szólókoncertjén a sorozat első három darabja csendül fel, a G-dúr Csellószvit (BWV 1007), a d-moll Csellószvit (BWV 1008) és a C-dúr Csellószvit (BWV 1009).

Perényi Miklós
Perényi Miklós a pannonhalmi Szent Márton-bazilika évszázados falai között adja elő Bach műveit (Fotó: pannonhalmifoapatsag.hu)

A sokak által Bach egyik legszebb, csellóra írt darabjának tartott G-dúr Csellószvit a hatrészes sorozat legismertebb alkotása, amelyet harmónia és elegancia hat át. Erős kontrasztot képez ezzel – mélyebb és komorabb hangvételével – a másodikként elhangzó d-moll Csellószvit. A két darab között feszülő ellentét végül a szinte táncos jelleget öltő C-dúr Csellószvitben oldódik fel.

A számos elismeréssel, köztük Kossuth- és Liszt Ferenc-díjjal kitüntetett Perényi Miklós kivételes előadásmódja, valamint a pannonhalmi Szent Márton-bazilika évszázados falai és páratlan akusztikája a zenei eseményt igazi művészeti élménnyé emelik.

A gordonkaművész tehetsége már hétéves korában megmutatkozott, akkor nyert felvételt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola cselló szakára. Két évvel később – kilencévesen – adta első önálló koncertjét a Zeneakadémián. Először Zsámboki Miklós, majd 1959-től Banda Ede tanítványa lett. Később részt vett Enrico Mainardi mesterkurzusain Salzburgban, Luzernben és a római Sancta Cecilia Accademián, ahol 1962-ben művészdiplomát szerzett. A következő évben, 1963-ban – tizenöt évesen – a Pablo Casals Gordonkaversenyen második díjat nyert, ezt követően többször is meghívást kapott Casals mesterkurzusaira.

A világ szinte összes rangos koncerttermében fellépett már. 1974 óta oktat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Repertoárja a barokktól a huszadik századi zenéig terjed, beleértve a kortárs zeneszerzők kompozícióit is. Számos lemeze jelent meg a világ vezető kiadónak gondozásában. 

2005-ben a Beethoven összes gordonkaművét tartalmazó, Schiff Andrással közösen készített albuma elnyerte a Cannes Classical Award-ot. Az április 11-i hangverseny része a Pannonhalmi Főapátság nagyböjti koncertsorozatának.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.