Ma 91 éves Bodrogi Gyula

Ma ünnepli születésnapját Bodrogi Gyula Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, érdemes és kiváló művész, a Nemzet Színésze.

2025. 04. 15. 8:03
Bodrogi Gyula 91 éves Fotó: Fotó: Markovics Gábor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bodrogi Gyula rendező szeretett volna lenni

Ma 91 éves Bodrogi Gyula
Bodrogi Gyula színházban és filmen is egyaránt sikeres karriert futott be (Fotó: MW Bulvár/Móricz István)

Bodrogi Gyula Budapesten született 1934-ben. Édesapja vadász volt, aki fiával is megszerettette ezt az időtöltést. Gyermekként pedagógusnak készült, matematika–fizika tanár szeretett volna lenni, de végül a művészetek mellett kötelezte el magát. Pályáját néptáncosként kezdte, 1951-től három évig a SZOT együttesének szólótáncosa volt. 

1954-ben jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, mert rendező akart lenni. A szak végül nem indult, őt pedig átirányították színésznek, diplomáját 1958-ban kapta meg. 

Első szerződése a József Attila Színházhoz kötötte, és az angyalföldi társulathoz több mint húsz évig hű maradt. 1982-ben a Vidám Színpadhoz került, ahol volt színész, művészeti igazgató, igazgató-rendező, majd 1996 és 2002 között a Vidám Színpad Kht. ügyvezető igazgatója; 2002-ben a Vidám Színpad örökös tagjává választották. 

2003-ban Jordán Tamás igazgató meghívására a Nemzeti Színházhoz szerződött, amelynek azóta is tagja. 1975-től tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.

Pályakezdőként elsősorban kortárs és klasszikus darabok karakterszerepeit játszotta, de hamarosan felfedezték komikusi tehetségét is, ettől kezdve ő lett az úgynevezett könnyű műfaj egyik legjellegzetesebb képviselője. 

Muzikalitását, kiváló tánctudását zenés-táncos darabokban kamatoztathatta.

Filmes karrier

Könnyed természetességének és elmélyült jellemábrázolásának köszönhetően filmszínészként is hamar a közönség kedvence lett. 

Első filmjét, a Külvárosi legendát Máriássy Félix rendezte 1957-ben, ezután szinte évente forgatott. Emlékezetes filmje volt a Házasságból elégséges (ebben akkori felesége, Törőcsik Mari volt partnere), a Hattyúdal, a Húsz óra, a Tanulmány a nőkről, a Fuss, hogy utolérjenek!, a Szépek és bolondok, a Hogyan felejtsük el életünk legnagyobb szerelmét?

A Szerencsés Dánielben megtört családapát alakított, ő volt az Idő van mogorva üdülőgondnoka, a Titánia, Titánia, avagy a dublőrök éjszakájában négyes főszerepben brillírozott, 1989-ben a svájci Vevey-ben, majd 1991-ben a bulgáriai Gabrovóban is elnyerve a legjobb férfialakítás díját. A 2000-es években is több moziban szerepelt, így például A mohácsi vész, az Üvegtigris, a Magyar vándor, a Világszám! című filmekben.

A jószívű egyfejű sárkány

Legnépszerűbb szerepei a televízióhoz kötődnek.

Az ő rekedtes hangján szólalt meg Süsü, a jószívű egyfejű sárkány, a Kérem a következőt! (Dr. Bubó) Csőrmestere és a Vuk kárörvendő varjúja.

A Linda című nagy sikerű sorozatban ő alakította a címszereplő édesapját, a mai napig kedvelt szereplője a különféle show-műsoroknak és kabaréknak.

Szakácskönyv és interjúkötet

Bodrogi Gyuláról köztudott, hogy szenvedélyes vadász és szakács is. Kedves időtöltéseiről 1993-ban A vadász néha főz is címmel könyvet jelentetett meg, amelyben legkedvesebb vadásztörténeteit és receptjeit adta közre. 2014-ben 80 év, 80 recept, 80 történet, 2021-ben pedig Vadakat mesélek címmel publikált kötetet.

2009-ben jelent meg Irkafirka című könyve, amelyben naplórészletek, rádióműsorokba szánt írások, aforizmák idézik fel a művész tizenhét főiskolai fegyelmijének történetét, színházi emlékeit, emlékezetes tanárait és pályatársait. 

2020-ban publikálta Léner Péter Kossuth-díjas színházi rendező a róla szóló interjúkötetét Bodrogi címmel.

Nemcsak szeretett, hanem elismert színész is Bodrogi Gyula

Művészi munkájáért a többi között 1962-ben és 1967-ben Jászai Mari-díjat, 1973-ban érdemes művész, 1983-ban kiváló művész címet, 2005-ben Kossuth-díjat kapott. 

2007 óta a Nemzet Színésze kitüntető cím birtokosa. 2009-ben a XIII. kerület, 2021-ben Budapest díszpolgárává választották. 2012-ben a Prima díjat és a Prima Primissima közönségdíját vehette át.

2019-ben a Magyar Filmakadémia Egyesület, illetve a Magyar Művészeti Akadémia életműdíjjal tüntette ki, 2021-ben a Magyar Hollywood Tanács Adolph Zukor-díjjal ismerte el. 2023-ban Gróf Széchenyi Zsigmond-emlékéremmel tüntették ki.

Első felesége Törőcsik Mari volt, második felesége Voigt Ági. A művész 2022 májusában kétszer is az intenzív osztályra került légzési nehézségek miatt, de júliusban már ismét színpadon volt. Idén márciusban pedig a színházban esett el, az egyik karjában megrepedt egy csont, de a sérülés nem tántorította el a munkától. Ahogy egy interjúban mondta: 

A Jóisten a színpadról fog magához szólítani. Én ezt kértem tőle, és ha szeret, akkor be is tartja. Addig pedig élni szeretnék, egy színész maradjon a színpadon, szórakoztasson, kápráztasson, hiszen ez a dolga.

Nem felhőtlen az öröm, még tart a felépülés

A színészlegenda születésnapja azonban nem felhőtlen, decemberi balesetéből, melynek során csonttörést szenvedett, még lábadozik. Állapota szerencsére folyamatosan javul, a teljes felépülésben többen is segítenek neki, köztük Bodrogi Gyula fia, Ádám, aki mellette áll a hétköznapokban. Bodrogi Gyulának a jobb combja feletti rész még fáj, mivel arra esett rá, és ott tört el a csont, de gyógytornászok segítenek a regenerálódásban.

Sajnos nem tudok fájdalom nélkül lenni, a menés, a guggolás és az egyensúly megtartása nehezen megy, de Nellike, a gyógytornászom rengeteget segít. Javulok, de nem úgy, mint régen, noha a közérzetem teljesen jó, csak ne kelljen a fájdalomra gondolni!

– mondta Bodrogi Gyula.

Ahogy korábban lapunk is megírta, a Nemzet Színésze már a színházba is visszatérhetett. Jelenleg több előadásban is láthatja a közönség, és a legutóbb bemutatott darabja próbafolyamatain és a premierjén is láthattuk.

„A Karinthy Színházban játszom a Nagymesterben, illetve a Nemzeti Színház több darabjában, mint az Egri csillagok, az Esthajnal, az Egy, kettő, három vagy az Olasz szalmakalap” – árulta el.

Hatvan-hetvenéves ritkaságokkal ünnepli a közmédia a Nemzet Színészét

A mai jeles napon Bodrogi Gyula előtt az M5 kulturális csatorna, a Duna és a Duna World, valamint a Csukás Meserádió is tematikus műsorokkal tiszteleg.

A Csukás Meserádió április 15-i adását Bodrogi Gyula hangja kíséri végig, életre keltve az általa híressé vált mesék – különösképpen a Süsü, a sárkány kalandjai – világát. Az ünnepi műsorfolyamban Csukás István legkedveltebb történetei csendülnek fel a színművész előadásában, valamint, máshol nem hallható felvételek is elhangzanak az MTVA Archívumából, a többi között az 1960-as és 70-es évek ritkaságai. A mesék mellett ikonikus dalokat is hallhatnak Bodrogi Gyulától.

Bodrogi Gyula (Forrás: Nemzeti Színház)

Az M5 kulturális csatornán 14.30-tól látható a digitálisan felújított klasszikus, az 1970-ben bemutatott Hatholdas rózsakert című tévéfilm, amelyben Bodrogi Gyula a Patikus szerepében szórakoztat. 19 órától A Nagyok című portrésorozat kétszer 26 perces epizódja mélyinterjún keresztül mutatja be a színész páratlan pályáját, színészi sokoldalúságát és a világról való gondolkodását.

A Duna délutáni élő magazinműsorában, a Családi körben több születésnapi meglepetés is várja a színművészt. 21 órakor pedig a 2021-ben bemutatott Attila, Isten ostora című grandiózus történelmi film tekinthető meg, amelyben a színművész Zerkon, az udvari bohóc karakterében tűnik fel.

A Duna World is csatlakozik az ünnepléshez: 11.30-tól a Szerencsés flótás című 1966-os tévéjátékot vetíti Bodrogi Gyula főszereplésével.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.