El nem mesélt történetek címmel nyílt kortárs képzőművészeti kiállítás a cívisvárosban

Országos jelentőségű kiállítás nyílt a debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban. Az El nem mesélt történetek című tárlaton 21 hazai vidéki múzeum 1989 utáni képzőművészeti gyűjteményeiből láthatók alkotások.

Forrás: MTI2025. 04. 27. 13:47
Érdeklődők az El nem mesélt történetek – Vidéki Múzeumok Képzőművészeti Gyűjteményei (1989-2024) című kiállításon a debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban a megnyitó napján, 2025. április 26-án. Fotó: Czeglédi Zsolt Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára, az El nem mesélt történetek című kiállítás megnyitóján azt mondta, mérföldkőhöz érkezett a Modem, amely az elmúlt évtizedekben rengeteget tett azért, hogy a kortárs képzőművészet megjelenjen Debrecenben, de most fordul elő először, hogy nem saját tárlatot mutatnak be, hanem vendégül látnak több mint húsz múzeumot, felsorakoztatva Magyarország teljes vidéki múzeumi skáláját.

El nem mesélt történetek
El nem mesélt történetek Debrecenben (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Kiemelte: a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének (MVMSZ) égisze alatt, a korábbi nagy sikerű magyar géniusz program egyfajta kortárs folytatásaként jelent meg ez a tárlat Debrecenben.

Aki ellátogat Debrecenbe, az ország összes jelentős kortárs gyűjteményéből láthat válogatást egy helyen, de a több mint ezernégyszáz négyzetméteren látható tárlat a gyűjteményes szakmát is bemutatja az 1989. évtől kezdve napjainkig

– fogalmazott, megjegyezve, hogy a kiállított művek bőven részei nemcsak a magyar, hanem az európai kultúrának is.

Vincze Máté elismeréssel szólt a kezdeményezésről, aminek eredményeként rendkívül színes, gazdag gyűjtemény jött össze, amely augusztus 24-ig tekinthető meg.

Barcsa Lajos (Fidesz-KDNP) alpolgármester arról beszélt, hogy a gazdasági fejlődés és a kulturális élet színvonalának emelkedése kéz a kézben jár. Hozzátette: ez a kiállítás nemcsak műtárgyakat mutat be, hanem valódi párbeszédet indít a vidéki múzeumok szerepéről, a helyi identitásról, a gyűjtemények alakulásáról, a közös kulturális emlékezetről.

Az El nem mesélt történetek című kiállítás az 1989 és 2024 közötti időszak képzőművészeti alkotásait tárja elénk

Vizi Kata, a Modem igazgatója is az együttműködés fontosságát emelte ki, jelezve: a Modem az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a különböző kulturális, muzeális vagy oktatási intézményekkel való együttműködésre. A mostani tárlat ennek a szemléletnek a kicsúcsosodása: 

az El nem mesélt történetek című kiállítás vidéki múzeumok képzőművészeti gyűjteményein keresztül igyekszik bemutatni, hogy az 1989 és 2024 közötti időszakban milyen értékekkel gyarapodtak a Budapesten kívüli intézmények

– mondta.

Cservenyák László, a 140 Kárpát-medencei magyar múzeumot tömörítő MVMSZ alelnöke jelezte: több mint ötvenmillió műtárgy van a magyar múzeumokban, és ennek az állománynak a nyolcvan százaléka a vidéki múzeumokban található, köztük komoly képzőművészeti alkotások.

A debreceni kiállítás azt mutatja be, milyen jelentős művészek alkotnak ma Magyarországon, milyen sokszínűség, változatosság jellemzi a kortárs képzőművészetet

– tette hozzá.

Az El nem múlt történetek című kiállításon 21 hazai múzeum gyűjteményéből mintegy 150 alkotást tekinthetnek meg az érdeklődők a debreceni Modemben – hangzott el a megnyitón.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.