Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára, az El nem mesélt történetek című kiállítás megnyitóján azt mondta, mérföldkőhöz érkezett a Modem, amely az elmúlt évtizedekben rengeteget tett azért, hogy a kortárs képzőművészet megjelenjen Debrecenben, de most fordul elő először, hogy nem saját tárlatot mutatnak be, hanem vendégül látnak több mint húsz múzeumot, felsorakoztatva Magyarország teljes vidéki múzeumi skáláját.

Kiemelte: a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének (MVMSZ) égisze alatt, a korábbi nagy sikerű magyar géniusz program egyfajta kortárs folytatásaként jelent meg ez a tárlat Debrecenben.
Aki ellátogat Debrecenbe, az ország összes jelentős kortárs gyűjteményéből láthat válogatást egy helyen, de a több mint ezernégyszáz négyzetméteren látható tárlat a gyűjteményes szakmát is bemutatja az 1989. évtől kezdve napjainkig
– fogalmazott, megjegyezve, hogy a kiállított művek bőven részei nemcsak a magyar, hanem az európai kultúrának is.
Vincze Máté elismeréssel szólt a kezdeményezésről, aminek eredményeként rendkívül színes, gazdag gyűjtemény jött össze, amely augusztus 24-ig tekinthető meg.
Barcsa Lajos (Fidesz-KDNP) alpolgármester arról beszélt, hogy a gazdasági fejlődés és a kulturális élet színvonalának emelkedése kéz a kézben jár. Hozzátette: ez a kiállítás nemcsak műtárgyakat mutat be, hanem valódi párbeszédet indít a vidéki múzeumok szerepéről, a helyi identitásról, a gyűjtemények alakulásáról, a közös kulturális emlékezetről.
Az El nem mesélt történetek című kiállítás az 1989 és 2024 közötti időszak képzőművészeti alkotásait tárja elénk
Vizi Kata, a Modem igazgatója is az együttműködés fontosságát emelte ki, jelezve: a Modem az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a különböző kulturális, muzeális vagy oktatási intézményekkel való együttműködésre. A mostani tárlat ennek a szemléletnek a kicsúcsosodása:
az El nem mesélt történetek című kiállítás vidéki múzeumok képzőművészeti gyűjteményein keresztül igyekszik bemutatni, hogy az 1989 és 2024 közötti időszakban milyen értékekkel gyarapodtak a Budapesten kívüli intézmények
– mondta.
Cservenyák László, a 140 Kárpát-medencei magyar múzeumot tömörítő MVMSZ alelnöke jelezte: több mint ötvenmillió műtárgy van a magyar múzeumokban, és ennek az állománynak a nyolcvan százaléka a vidéki múzeumokban található, köztük komoly képzőművészeti alkotások.
A debreceni kiállítás azt mutatja be, milyen jelentős művészek alkotnak ma Magyarországon, milyen sokszínűség, változatosság jellemzi a kortárs képzőművészetet
– tette hozzá.
Az El nem múlt történetek című kiállításon 21 hazai múzeum gyűjteményéből mintegy 150 alkotást tekinthetnek meg az érdeklődők a debreceni Modemben – hangzott el a megnyitón.