Magyarországon eddig soha nem látott kincsek Budapesten

A Néprajzi Múzeum a magyar mellett távoli kultúrák tárgyi emlékeinek sokaságát őrzi, és izgalmasabbnál izgalmasabb nézőpontokból mutatja be őket. 2025 tavaszán a látványos gyűjteményi kiállítás mellett több olyan időszaki tárlattal találkozhatunk a múzeumban, melyek Londontól Székelyföldön át Kínáig repítenek minket. A Néprajzi Múzeum ugyanakkor nemcsak tárgyakat fogad, hanem maga is rendez kiállításokat a világ különböző pontjain, áprilisban például a kirgiz Biskekben és a horvát Zágrábban.

2025. 04. 14. 12:18
Fotó: INCZE LÁSZLÓ
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-ből című időszaki kiállítás egy olyan, Magyarországon eddig soha nem látott, különleges anyagot tár a közönség elé, amelyre nemrégiben bukkantak a kutatók: a tárlat az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba. 

Magyarországon eddig soha nem látott kincsek Budapesten
Fotó: Incze László

A Victoria & Albert Múzeum gyűjteményéből kölcsönzött felvételek a magyar művelődéstörténet legkorábbi fotográfiai emlékanyagához tartoznak, ám eddig csak hírből voltak ismeretesek. A korábban elveszettnek hitt Tiedge János-fényképekhez kapcsolódik egy, a Néprajzi Múzeumban őrzött másolati sorozat is. A színezett fényképek az alföldi és dunántúli polgárok, parasztok, uradalmi béresek és vármegyei szolgák változatos és sokszínű, a XIX. század közepének viseletét hordó férfiakat és nőket hozzák el a jelenbe.

Ugyancsak nemzetközi szinten is szenzációs a Néprajzi Múzeum A természet és az emberi lélek hangja Kínából. A csungkingi Kínai Három Szurdok Múzeum kucsingyűjteménye Magyarországon kiállítás, amelyen olyan 

tetemes anyagi és felbecsülhetetlen eszmei értékű kínai hangszereket vehetünk szemügyre, amelyek még nem jártak Európában.

A tárlat a kucsin szépsége, hangja, elkészítésének művészete mellett bemutatja a hangszerhez kapcsolódó spiritualitást, mítoszokat, filozófiai gondolatokat. A hangszer különlegessége, hogy történetét a kezdetektől fogva áthatotta a taoizmus filozófiája, a természettel való harmonikus együttélés, az ember és természet közötti egyensúly megteremtésének elve, amely komplexitásával közelebbről is megismerkedhetünk a Néprajzi Múzeumba látogatva.

Nem ilyen messziről érkeztek, de legalább ennyire jelentős a Székelyek – Örökség-mintázatok című kiállítás, amelynek középpontjában a székely identitás áll. 

A magyar múzeumtörténetben egyedülálló pillanat, hogy a Székelyföld különböző településein helyben megőrzött tárgyak sokasága egyetlen kiállításban találkozik, hogy a történelmi régió sokszínűségét a XIX. századi polgárosodástól a XXI. századi modernizációig felfedezhetővé tegye, és válaszokat adjon a bennünk felmerülő kérdésekre. 

A nagy lélegzetű, látványos tárlat hétszáz négyzetméteren, Zabolától Gyergyószentmiklósig, Sepsiszentgyörgytől Székelykeresztúrig csaknem valamennyi székelyföldi múzeum gyűjteményéből vonultat fel tárgyakat és dokumentumokat, így teszi láthatóvá, hozzáférhetővé, milyen kiemelkedő műtárgyak rejtőznek a határon túli intézményekben.

A Néprajzi Múzeum nemcsak befogadóhelye a távoli és közeli múzeumok tárgyainak, hanem ő maga is igazi „tudásexportőr”: rendszeresen nyit a világ legkülönbözőbb pontjain tárlatot. 2025. április 15-én Biskekben a Kirgiz Nemzeti Történeti Múzeumban Almásy György expedíciója kerül fókuszba. A jogász végzettségű utazó, autodidakta geográfus, állattanász és néprajzkutató két alkalommal, 1900-ban és 1906-ban járt gyűjtő- és vadászexpedíciójával a régióban, és a térség gazdag faunája és földtani, éghajlati jellegzetességei mellett az ott élő kirgizek kultúrája is foglalkoztatta. Ezeknek az utaknak a nyomán több mint száz kirgiz nomád tárgy és csaknem hétszáz fénykép került a Néprajzi Múzeum gyűjteményébe. A biskeki közönség Almásy György ma már százévesnél idősebb fotóiból láthat egy válogatást.

2025. április 24-én pedig Zágrábba vándorol, az ottani Néprajzi Múzeum 37 székével és annak történetével egészül ki a Budapesten, Veszprémben, Mosonmagyaróváron, Bonyhádon és Pécsen már nagy sikerrel bemutatkozott, mindig helyi tárgyakkal színesített Székátiratok című kiállítás, amelyen a Néprajzi Múzeum bútorgyűjteményének tárgyai és az AU Workshop székeinek párbeszéde gazdagodik új hangokkal. 

Ezek a Néprajzi Múzeum városligeti épületéből sem hiányozhatnak, hiszen a tárlatvezetések széles kínálata mellett szombatonként élő koncerteket hallgathatunk a citerakiállításban, sőt 2025. április 19-én az Anima Sound System zenés irodalmi estje ad különleges értelmezést és élményt a már említett, Székelyek című kiállításnak. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.