– A köztudatban úgy szerepel, hogy csak a magyarság őstörténetét kutatják.
– A köztudatba nagyon jól ment át sok lényeges ügyünk, de kiállításaink, előadásaink, internetes publikációink tartalmából hamar kiderül, hogy ennél azért többre vállalkozunk: a magyar nép történetét a Krisztus előtti évszázadoktól, évezredektől egészen a 20. századig kutatjuk. Eddig nem kutatott írott forrásokat fordítunk, elemzünk, publikálunk, új régészeti feltárásokat végzünk a Kárpát-medencétől egészen Belső-Ázsiáig. Októberben zajlott az a Kaukázus melletti ásatásunk, amelyről már sok hír jelent meg, miután ott három, valószínűleg magyar ősünk maradványai kerültek elő. A csontokat a múlt héten kaptuk meg az intézetben orosz kutatópartnereinktől. El is kezdődött az anyag archeogenetikai vizsgálata.

Fotó: Mirkó István
– Az egyéves működés alatt milyen eredményekről tudnak beszámolni?
– A legfontosabb eredmény, hogy a hazai és nemzetközi tudományos közélet hamar befogadta az intézetet, így sorban születnek az együttműködési megállapodások egyetemekkel, tudományos és kutatóintézetekkel Oroszországban, Kínában, Mongóliában, Iránban, az Egyesült Államokban, Kazahsztánban, a Kárpát-medence országaiban. Jelenleg Magyarországon kívül eddig 16 országban fejtettünk ki tudományos tevékenységet hazánk és a magyarság javára. Fontos kiemelni, hogy alakulásunk évében máris kilenc szaktudományos vagy tudományos ismeretterjesztő könyvet adott ki az intézet, továbbá 12 könyv megjelentetésében vett részt szakmai partnerként. Idei kiállításaink közül örömmel ajánlanám az érdeklődők figyelmébe a Magyar világ 1938–1940 című időszaki kiállítást, amely a Magyar Nemzeti Múzeumban látható.
– Hogyan kell értelmezni a Ferenc pápa részvételével zajló csíksomlyói búcsúhoz köthető aktivitásukat? Mit jelent az intézetnek a magyarság keresztény-konzervatív hagyománya?
– Szent István királyunk Boldogasszony oltalmába ajánlotta az országot, így hát ez nem is kérdés: katolikus hitünk egyben a magyarságunkat megtartó erőnk is. Ez magyarázza, hogy a nemzeti egység rendezvénysorozatán, Ferenc pápa csíksomlyói látogatása és a csíksomlyói búcsú közötti időben több mint száz előadást tartottunk, összesen 2500-2700 résztvevővel, érdeklődővel. Őszentségének is mi készítettünk egy magyar szenteket és boldogokat bemutató 120 oldalas könyvet latin nyelven. Ennek a tevékenységünknek megvannak a kellő távlatai a jövőben is: a Szent László-programban az intézetünk lesz hivatott arra, hogy tudományos hátteret adjon a Szent László lovagkirály elnevezésű zarándokútnak.