– Honnan jött az ötlet, hogy darabot mutassanak be a Malina Hedviggel történtekről?
Mi köti össze Kazinczy Ferencet és az Eddát?
Kulturális kirándulás a Rákócziak vidékén.
– Honnan jött az ötlet, hogy darabot mutassanak be a Malina Hedviggel történtekről?
– Színházunk most lesz ötvenéves, és arra gondoltunk, ebből az alkalomból ezt a társadalmilag fontos témát is a repertoárunkra vesszük. A programunkban mindig szerepelnek közérdekűnek tekintett darabok is. Úgy véltük, hosszú évek hallgatása után a művészet is szóljon hozzá ehhez a kibeszéletlen ügyhöz. Szükségünk van hősökre – akik azonban nem mindig akarnak hősökké válni. Nekünk magunknak pedig szembe kell néznünk azzal, mit is kezdjünk ezzel a történettel, amelyet még nem sikerült megnyugtatóan lezárni.
– A hősök valóban nem feltétlenül szeretnének hőssé válni. Úgy tudjuk, Malina Hedvig nem járult hozzá, hogy a neve szerepeljen a darabban, amelyről pedig előzetesen Malina Hedvig projekt címmel lehetett hallani. Milyen egyeztetéseket folytattak vele, és ezek milyen eredményre vezettek?
– Egyik menedzserünk, Szpisák Gyula révén megkerestük őt, mintegy előremenekülve – ők ketten osztálytársak voltak a Nyitrai Egyetemen. Malina Hedvig ekkor kinyilvánította, hogy nem szeretne velünk találkozni, nem akar együttműködni, és lezártnak tekinti ezt az ügyet. Később megkért bennünket arra is, hogy a neve ne szerepeljen a darabban, illetve az azzal kapcsolatos pályázati anyagokban, és az előadás során se hangozzék el. Én erre a kérésre – tapintatból – csak igent tudtam mondani, noha arról nem vagyok teljesen meggyőződve, hogy bárkinek meg lehetne tiltani azt, hogy történelmi tényekre hivatkozzon, és az ezekkel kapcsolatos igazságtalanságokat továbbgondolásra a nyilvánosság elé tárja.
– Mi akkor a tényleges cím, mikor lesz a bemutató és hogyan épül fel a darab?
– A napokban megszületett az új cím: Ma már nem mész sehova. A darabot én rendezem. Két felvonásban négy tételből áll, és alapvetően a zenére épül. Az első része az opera nyelvén szólal meg, a második operett, a harmadik oratórium, a befejező rész pedig egy, a nézőkkel közös, mintegy félórás fórum lesz. A darab egy fiktív rémálommal kezdődik, ami nem hagyja nyugodni a főszereplőt, akinek nem mondjuk ki a nevét, és akit három különböző színész alakít majd. A zenét a kortárs zene egyik meghatározó alakja, Faragó Béla szerzi. A próbákat az ősz folyamán kezdjük, a bemutató pedig december 12-én lesz Kassán.
– Megbecsült színház az önöké: két hete, az említett 50. évfordulóra is időzítve vehették át az Országházban a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért díjat. Mit tudhatunk meg a közönségükről, amelyet ezek szerint beszélgetésre is hívnak a darab tanulságairól?
– Akárhol is laknak a felvidéki magyarok, mindannyian Szlovákiában élnek, élünk. A történet mindannyiunkat összekapcsol. Európa legészakibb magyar színházának nevezzük magunkat, az alapító okiratunk szerint tájoló színház vagyunk. Szlovákia egyetlen vállaltan utazó teátrumaként előadásaink – az évadtól függően – 50-70 százalékát Kassán kívül tartjuk, sorra járva a felvidéki és a magyarországi színpadokat.
Tizenkét év kálvária
2006-ban Malina Hedvig 23 éves egyetemistát ismeretlenek súlyosan bántalmazták a nyitrai utcán, miután magyarul beszélt mobiltelefonján. Ám a hatóságok hamarosan leállították az elkövetők elleni nyomozást, sőt a magyar lány ellen indult eljárás, akit azzal vádoltak, hogy kitalálta a történteket. Több mint 12 év elteltével, a strasbourgi bíróságot is megjárt ügyben tisztázták Malina Hedviget. Tavaly Andrej Kiska akkori szlovák államfő hivatalosan is bocsánatot kért tőle. – Zsák Malina Hedvig évekig politikai támadások célpontja volt, és megaláztatásban részesült, amiért a belügyminisztérium és a rendőrség korábbi vezetése a felelős – mondta az elnök a családjával immár évek óta Győr környékén élő asszonynak.
Kulturális kirándulás a Rákócziak vidékén.
A világzenei toplistás Napfonat együttes énekesnőjével, Szalay Henivel beszélgettünk.
Közönségtalálkozókkal és filmklubbal is várják a közönséget.
A jótékonysági célú árverés során kizárólag az egyetem hallgatóinak művei kerülnek kalapács alá.
Orbán Viktor ismét felmosta a padlót a baloldallal
Dzsudzsák téved: már nem a klub az első
Dráma a Séfek Séfe műsorában: Krausz Gábort ágyékon rúgták
Amerikai elnökválasztás: A kampányfinisben legnagyobb riválisa is beállt Donald Trump mögé
Házasság első látásra: nézd, kinek az exével járt Hilda a tatai Öreg-tónál!
A Puskás Arénában tartják majd az Európai Politikai Közösség találkozóját és az informális EU-csúcsot
Szexbotrány a hágai bíróságon
Disznófejet dobtak a szurkolók a pályára Brazíliában - videó
A Mi Hazánk is megszólalt a Lakatos Márk-botrányban + videó
Fizetési felszólítás
Xabi Alonso a Liverpool hat játékosát emelte ki, Szoboszlai is köztük van
A Liverpool lecsúszott rekordere 28 évesen csirkét árul futballozás helyett
Kulturális kirándulás a Rákócziak vidékén.
A világzenei toplistás Napfonat együttes énekesnőjével, Szalay Henivel beszélgettünk.
Közönségtalálkozókkal és filmklubbal is várják a közönséget.
A jótékonysági célú árverés során kizárólag az egyetem hallgatóinak művei kerülnek kalapács alá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.