Cukoretetés
A Magyar Élelmiszerkönyv egyértelműen meghatározza, hogy „a mézhez más élelmiszer-összetevő (pl. élelmiszer-adalék, izocukor), valamint a mézen kívüli egyéb anyag nem adható hozzá”. Amiben tehát idegen adalék van, az nem nevezhető méznek.
„Egy évtizede robbant ki Magyarországon a mézhamisítási botrány. Akkoriban a mézek 60-70%-át hamisították, ez az arány mára
Magyarországon gyakorlatilag nullára csökkent” – állítja az Országos Magyar Méhészeti Egyesület. A méhészszervezet véletlenszerűen kiválasztott 42 kereskedelmi és 75 termelői magyar mézet vizsgáltatott be kilenc paraméterre 2017-ben, de közülük egyetlen tétel sem bizonyult hamisnak. A kedvező eredményre egyetlen eset vetett árnyékot: a Nébih 2017 decemberében 3,5 tonna nem nyomkövethető eredetű és idegen cukrot tartalmazó napraforgómézet talált Hadnagy József soltvadkerti vállalkozó tanyáján. 2018-ban és 2019-ben viszont hasonló esetre nem derült fény.
A méhészek részéről a hamisítási forma korábban jellemzően az volt, hogy cukrot etettek a méhekkel, és ezzel növelték az előállított méz mennyiségét – miközben rontották a minőségét. A másik, ennél durvább csalási technika, hogy a mézhez nagyon hasonló tulajdonságú izocukrot kevernek, így körülbelül tízszeres profitot tudnak elérni. Csakhogy mind a cukoretetéses, mind az izocukorral való hígítás nagyon könnyen kimutatható.
Ha valakinek érdemes lehet mézhamisítással foglalkozni, az a nagy mennyiségekkel operáló felvásárló, illetve kereskedő. A termelőktől vett mézeket a felvásárló homogenizálva adja tovább a kereskedőnek.
Az összekeveréskor van lehetőség eredethamisításra. Ez enyhébb esetben valamilyen nagy tömegben termelt olcsó, a magyarnál rosszabb
minőségű dél-amerikai vagy ázsiai mézzel történt korábban. A pollenvizsgálaton azonban az eredethamisítás egyértelműen kiderül, ha Magyarországon nem honos növény pollenjét találják benne.
A minősített eset az, amikor nem is idegen mézet, hanem egyenesen vegyi üzemekben (döntően Kínában) előállított, méhek helyett csak
vegyészeket látott cukorszirupot adagolnak a mézhez, majd az uniós jogszabályi kiskapukat kihasználva mézként értékesítik, holott a világ egyetlen élelmiszerkönyve szerint sem az. Nem mellesleg pedig hiányzik belőle minden élettanilag értékes alkotó.
Az általunk megkérdezett méhészek határozott véleménye szerint a botrányok nyomán megszaporodott ellenőrzések és az egyre pontosabb labordiagnosztika, továbbá a jövedelmezőség csökkenése együttes hatására a csalásra hajlamos „szerencselovagok” napjainkra kikoptak a magyar méhésztársadalomból. Abban is egyetértenek, hogy a méz – mint minden élelmiszer – bizalmi termék, amelyet legjobb és legbiztonságosabb a közvetítők kihagyásával, személyesen a helyi termelőtől megvásárolni.