Több mint százötven éve annak, hogy a legjelentősebb magyarországi kártyakészítők, Willner József, Schill István, Zsíros István, Giergl István, valamint Tury Ferencz papírkereskedő 1868. november 28-án aláírták az Első Magyar Kártyagyár Részvénytársulat cégalapító okiratát. A kártyajáték évszázadokra visszatekintő történetében ez csupán egy apró momentum, ipar- és művelődéstörténeti szempontból azonban elég jelentős ahhoz, hogy a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum időszaki kiállításon emlékezzék meg róla.
A Szerencsés lapjárást! címmel nemrég megnyitott és a jövő év február elejéig nyitva tartó tárlat mindössze kis lakásnyi méretű, mégis bemutatja a magyarországi kártyafestészet és -gyártás legszebb termékeit a különböző történelmi korszakokban. Vannak itt az Első Magyar Kártyagyárból kikerült lapok, helyet kaptak az éppen kétszáz évvel ezelőtt Óbudán született s először magát magyar kártyafestő mestereknél gyakorló Piatnik Nándor és Fiai Játékkártyagyár termékei, de kiállítottak jó néhányat a Játékkártyagyár és Nyomda, valamint az Offset és Játékkártya Nyomda működése alatt készült kártyákból is.
Az apropó azonban mégiscsak az Első Magyar Kártyagyár alapításának jubileuma, amely alkalomból Kriston Vízi József játékkutatótól megtudhattuk, hogy készült itt német egyfejű kártya tíz változatban, kétfejű német kártya (a tulajdonképpeni mai magyar kártya), négyféle 32 lapos piké tíz változatban, tarokk-kártya 42 és 54 lappal, egy- és kétalakos tízféle kiadásban, trappola Csehországnak és görög, moldvai, román (oláhországi) whist 52 lappal. Azaz évi 1,2 millió csomag játék a cég száz munkásának köszönhetően az év 300 napján. Az egyébként hosszú ideig sikeres és jelentős termelékenységet produkáló vállalat mégsem érte meg az eredetileg kitűzött első harminc évet. 1896-ra végleges csődöt jelentett, és szeptember 14-én 51 ezer forintért eladták a bécsi Ferdinand Piatnik und Söhne Játékkártyagyárnak.
A kártyák mellett számos eredeti forrásdokumentum is látható a tárlaton, cégtörténeti iratok, korabeli reklámok, archív fényképek, csupa kuriózum. A tablókon és tárlókban pedig helyet kaptak az elmúlt másfél száz év kártyajátszási kultúrájának emléktárgyai is használati és dísztárgyak, könyvek és folyóiratok, képes levelezőlapok, fényképek formájában. Aki ellátogat ezért Óbudára, annak egy rövid, ám szép és izgalmas utazásban lesz része minden idők egyik legnépszerűbb játékeszköze, a játékkártya körül, amelyről a szerencsésebbek irodalmi tanulmányaikból, a kevésbé szerencsések meg a családi legendáriumból tudják, milyen végletes és végzetes szenvedéllyel forgatták egykoron kortól, nemtől és társadalmi helyzettől függetlenül milliók idehaza és a nagyvilágban. Mint Kriston Vízi József fogalmazott, járt a kártya csaknem minden időben és társadalmi körben: kávéházak, klubok, úri és tiszti kaszinók, polgári szalonok díszes, csakis e játéknak készíttetett bútorremekein vagy diákszállások, kaszárnyák kopottas asztalain.