– Legalább 145-ös az intelligenciahányadosa, azaz az IQ-ja a kilencéves Laurent Simonsnak, aki az Eindhoveni Műszaki Egyetemre járt. A belga gyerekzseni – a hároméves egyetemi kurzust tíz hónap alatt tudta volna le, bár ez kétséges az egyetem és a család vitája miatt – villamosmérnöknek tanul, és úgy tervezi, diplomázása után PhD-fokozatot szerez. Felteszem, a 145-ös IQ-t a legmagasabb intelligenciájú embereket gyűjtő Mensa HungarIQa tagjai is megsüvegelik…
– Az IQ azt fejezi ki, hogy az adott személy milyen eredményt ért el a saját országában, a saját korcsoportja átlagához képest. Az, hogy ez a srác kilencévesen húszévesek teljesítményét hozza, kiugró teljesítmény. Az az érzésem, hogy most a senki földjén lehet. A kortársaival nem tud miről beszélgetni, a vele azonos szinten lévő huszonévesek pedig nem az ő érzéseire kíváncsiak, hiszen másként egyetemisták ők, mint ahogy letudta az egyetemet a kilencéves. Steril tudós lehet belőle, majd meglátjuk, mihez kezd a valósággal. Az érdemi kérdés azonban az, hogy Laurent Simons húszévesen hogyan teljesít majd a többi húszéves között. Nagy valószínűséggel mindig kiemelkedik kortársai közül, de nem lesz akkora különbség, mint most. Azt sem tudjuk, hogy milyen skálán érte el a 145-ös értéket. A mi rendszerünkben a legjobb két százalékba 130 pont, a top egy százalékba 135 pont feletti értékkel lehet bekerülni.
– Miért két százalékkal, s nem a legjobb egy százalékkal lehet valaki a Mensa HungarIQa tagja?
– Az alapító atyák döntése, hogy ötvenből egy ember érdemes a tagságra. A magyar Mensa tagjainak több mint hetven százaléka a legjobb egy százalékba tartozik. Előírás, hogy kizárólag tizenhét évnél idősebbek lehetnek tagok. A közel tízmilliós Magyarország lakói közül elvileg 170 ezer ember csatlakozhatna hozzánk. Eddig nagyjából 30 ezren írtak Mensa-tesztet, és minden második a legjobb két százalékba került. Főként azok jönnek ugyanis el, akik korábban pozitív megerősítést kaptak – okosak, intelligensek –, amit igazolni akarnak. Az intelligenciahányados olyan személyes adat, mint például bármilyen orvosi információ. Csak a kitöltőnek adjuk ki az adatot. Az interneten található – gyakran fizetős – tesztek eredményének ne dőljön be senki, legtöbbször átverések. A mi felvételi tesztünket pszichológusok ellenőrizték és kalibrálták, ezért pontos információt adnak az IQ-ról.