Egyre több mém és TikTok-videó kering az interneten a koronavírus terjedésével. A legtöbb az otthoni munkavégzés kihívásaival foglalkozik, például hogyan nézünk ki smink nélkül, vagy miért elég egy sapka, hogy elrejtsük alvástól kócos hajunkat. Mások a home office okozta idegességet emelik ki, amely szerint napi száz cigaretta talán elég a pszichózis leküzdéséhez, de az is lehet, hogy ideje belenyugodni, otthon egy hét után már a hamut is mamunak mondjuk. Ezek a vicces mémek az irodai dolgozóktól származnak, akik el sem tudják képzelni, hogy startupper kortársaik úgy ültek a videókonferencia mellett, mintha San Francisco, Budapest és Sydney egymás melletti íróasztalok lennének.
A startupvilágban szocializálódott munkavállalóknak és a digitális nomádoknak nem okoz gondot, hogy a neten intézzék napi feladataikat. Ám mindannyiukat megviseli, hogy ezt most nem tehetik kedvenc kávézójukban, közösségi irodájukban vagy egy fa tetején ülve hajnali háromkor.
Pszichológusok régóta egyetértenek, hogy az otthoni munkavégzésre ki kell alakítani a lakásban egy irodaként szolgáló helyet, hogy ne mosódjon össze teljesen a munka és a magánélet. A millenniumi generáció eddig is otthonról dolgozó tagjai ezért választottak sokszor lakásukon kívüli helyet nyolc órájuk ledolgozásához. Amerikában a Starbucks például évek óta harcol a digitális nomádok ellen, akik napi egy kávé áráért beveszik magukat, és laptopjaikkal, tabletjeikkel, okoskütyüikkel elfoglalják a kávézó legjobb asztalait.
Most erre nincs lehetőség. Az otthoni munkavégzés tényleg az otthonra korlátozódik. A kertes házban lakók vagy az erkéllyel rendelkezők még kiülhetnek, esténként megtapsolhatják az egészségügyi dolgozókat, vagy koncertet adhatnak egymásnak, de aki a négy fal között ragad, annak nincs más választása, mint hogy munkán kívüli indokot keressen a kimozdulásra. Sok országban a szigorodó szabályok csökkentik vagy teljesen megszüntetik a testedzésre szolgáló lakhelyelhagyás lehetőségét.
A háziállatokat azonban nem jó bezárni, és ezt a törvényhozók is tudják: a kutyások tehát általában levihetik kedvencüket sétálni. Nincs azonban minden háztartásban kutya. Az első karanténintézkedések közepette több országban megnőtt az örökbe fogadott kutyák száma, ám mivel a menhelyek is bezártak, sokaknak nem jutott háziállat. A szomszédok tehát rendre összefognak, és több lakás sétál ugyanazzal az ebbel.